„DZIELMY FASCYNACJE NASZYCH DZIECI – DLA NAS, DOROSŁYCH, TO SZANSA, ŻEBY JESZCZE RAZ DOŚWIADCZYĆ, ŻE «ŚWIAT SIĘ CIĄGLE ZACZYNA».

DLA NICH, TO SZANSA SPOTKANIA NAS W ŚWIECIE TECHNIKI, W KTÓRYM NIE MUSZĄ BYĆ SAMOTNE”.

G. Leszczyński

SZKOLNA BIBLIOTEKA ZAPRASZA WSZYSTKICH UCZNIÓW - ZARÓWNO KLAS MŁODSZYCH, JAK I KLAS 4-8 DO WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK.
PAMIĘTAJCIE :) KSIĄŻKI CZEKAJĄ NA WAS :)

czwartek, 25 marca 2021

Balladyna czy Alina?

http://przeczytaj.pl

Sąd nad Balladyną i Aliną w najbliższym czasie, pod bacznym okiem nauczycielki języka polskiego p. T. Strachowskiej - Sikora, przeprowadzą uczniowie klasy 7b. 

Biblioteka bardzo jest ciekawa uczniowskiej argumentacji w czasie oceny głównych bohaterek utworu J. Słowackiego pt. "Balladyna".

„Balladyna” to ponadczasowy dramat Juliusza Słowackiego, który od pokoleń zaciekawia i intryguje widzów i czytelników. 

Historia zaczyna się jak baśń, a kończy jak tragedia. Opowieść toczy się przez nieszczęścia i zbrodnie do strasznego, lecz sprawiedliwego finału. 

Żądza władzy, powolna metamorfoza w prawdziwego zbrodniarza i początkowy triumf zła nad dobrem to główne motywy pojawiające się w tragedii “Balladyna”.

https://pl.wikipedia.org

Oto w skromnej leśnej chatce mieszka wdowa z dwiema pięknymi córkami. Pewnego dnia w okolicy pojawia się młody i szlachetny hrabia Kirkor, który poszukuje w wiejskich domach odpowiedniej kandydatki na żonę. W te poszukiwania wplata swoje intrygi zazdrosna o jedną z dziewcząt wróżka Goplana - i od tej pory wszystko już idzie źle. Wraz z nadejściem wiosny budzi się wróżka Goplana, który zakochana jest w Grabcu. Ten natomiast spotyka się z Balladyną, więc aby rozbić ich związek, wróżka wysyła do chaty księcia Kirkora. Ten ma ożenić się z tą dziewczyną, która wygra konkurs na zbieranie malin wymyślony przez matkę. Balladyna wie, że nie ma szans, aby go wygrać, dlatego też zabija swoją siostrę. Na czole pozostaje jej jednak - krwawa plama, niemożliwa do zmycia. W ten sposób Balladyna zostaje żoną Kirkora. Zabiera na zamek również swoją matkę. Po czasie żałuje jednak tej decyzji, gdyż wstydzi się swojej chłopskiej rodzicielki. Zaczynają dręczyć ją również głosy, widzi duchy, czuje, że popada w obłęd. Udaje się do chaty Pustelnika, aby ten pozbył się jej plamy z czoła. On jednak potrafi czytać w sercu i wie, co zrobiła bohaterka, dlatego odmawia.

W momencie, gdy Kirkor wyrusza na wojnę kobieta postanawia rozkochać w sobie von Kostryna, jednego z rycerzy, który pomaga jej zabić Kirkora. Następnie wykorzystując truciznę, Balladyna pozbywa się również kochanka. W zamku Kirkora panuje zamieszanie, a kobieta samodzielnie zasiada na tronie. Wyrzuca matkę, ale jednocześnie czuje, że popada w coraz większy obłęd.

Balladyna to dramat o funkcjonowaniu na świecie dobra i zła. Autor opisuje bohaterki na zasadzie kontrastu: Alina to uosobienie dobra, Balladyna - zła. W świecie utworu zło zwycięża nad dobrem. Alina ginie, zaś żoną Kirkora, księżną zostaje okrutna Balladyna. Z czasem ginie także jej mąż, szlachetny Kirkor, który chce zwrócić Pustelnikowi (a w rzeczywistości prawowitemu królowi Popielowi) koronę - symbol władzy. Dopiero w ostatniej scenie dobro odzyskuje władzę - Bóg zabija Balladynę piorunem.

Nie przypadkiem imię głównej bohaterki nawiązuje do ballady, w której pojawiają się motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych.

 "BALLADYNA" - POCZYTAJ

"BALLADYNA" - ZOBACZ

"BALLADYNA" - POSŁUCHAJ

"BALLADYNA" - SPRAWDŹ SIEBIE 

Uczniom klasy 7b, i nie tylko, 

biblioteka życzy właściwego osądu wszędzie tam,  

gdzie toczy się walka dobra ze złem:) 

Źródło: wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz