…„Syzyfowe prace” są opowieścią o czasach, gdy nasza ojczyzna Polska była pod zaborami. Jej bohaterowie to młodzi Polacy - uczniowie klerykowskiego gimnazjum, których za wszelką cenę chciano zrusyfikować. Walka jest nierówna, bo rusyfikatorzy stosują różne metody, np. zakazują używania języka polskiego na terenie szkoły, ograniczają lekcje języka ojczystego do nudnych, monotonnych ćwiczeń, tendencyjnie nauczają historii Polski (skupiając się głównie na wadach Polaków), kontrolują uczniów na stancji. Wszystkie te poczynania nie przynoszą jednak zamierzonych efektów, bo są uczniowie, którzy pielęgnują polskość, mimo że naszego kraju dawno już nie ma na mapie.
Lektura jest niezwykle cenna, ponieważ współczesny nastolatek może uświadomić sobie, jak ciężko żyło się rówieśnikom w przeszłości.
Postawy głównych bohaterów uczą wytrwałości, uporu w dążeniu do celu i pokory. Taką jest postać Andrzeja Radka, który pokonuje wiele trudności na drodze do wiedzy. Żeromski ukazuje również ogromną metamorfozę, jaką od czasów dzieciństwa do momentu zdania matury przechodzi Marcin Borowicz.
W książce można śledzić także losy niezbyt szczęśliwej miłości Marcina i Biruty oraz ,,uczestniczyć" w niezwykłej lekcji języka polskiego, podczas której Zygier recytuje ,,Redutę Ordona" Adama Mickiewicza.
Autor nadał swojej powieści tytuł „Syzyfowe prace”, gdyż jej treść nawiązuje do mitu o Syzyfie. Syzyf ciężko pracował, lecz jego praca była daremna.
![]() |
https://www.wykop.pl |
W książce Stefana Żeromskiego „Syzyfami” byli rusyfikatorzy, którzy usiłowali wydrzeć całą polskość z serc Polaków. I kiedy mogli sądzić, że są u celu i młodzi ludzie ulegli ich presji (np. początkowa sympatia Marcina dla rosyjskich nauczycieli), to dzięki takim osobom jak Zygier, który niszczył ich starania, musieli rozpoczynać swój trud od początku.
Biblioteka zaprasza na wspaniałą lekcję historii.
![]() |
https://www.wykop.pl |
"Syzyfowe prace" - posłuchaj klik
![]() |
https://www.wykop.pl |
"Syzyfowe prace" - zmierz się z językiem angielskim
Źródło: www.google.com
/www.bryk.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz