„DZIELMY FASCYNACJE NASZYCH DZIECI – DLA NAS, DOROSŁYCH, TO SZANSA, ŻEBY JESZCZE RAZ DOŚWIADCZYĆ, ŻE «ŚWIAT SIĘ CIĄGLE ZACZYNA».

DLA NICH, TO SZANSA SPOTKANIA NAS W ŚWIECIE TECHNIKI, W KTÓRYM NIE MUSZĄ BYĆ SAMOTNE”.

G. Leszczyński

SZKOLNA BIBLIOTEKA ZAPRASZA WSZYSTKICH UCZNIÓW - ZARÓWNO KLAS MŁODSZYCH, JAK I KLAS 4-8 DO WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK.
PAMIĘTAJCIE :) KSIĄŻKI CZEKAJĄ NA WAS :)

Chwile wspomnień


... od 2003 - 2012 roku

„Biblioteka to nie tylko zbiór książek, to także centrum życia, podstawowe ogniwo społeczeństwa. Biblioteka zawsze stanowiła jądro cywilizacji. To była przestrzeń, która formowała całą resztę- tradycję i pamięć, rozum i postęp”
Pracownicy Biblioteki Raczyńskich
i członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteka Zespołu Szkół we Wzdole Rządowym mieści się na pierwszym piętrze „nowego” budynku szkolnego. Od września 2003 roku powiększyła swoją powierzchnię o przylegającą do niej salę, która do tej pory pełniła rolę zaplecza pracowni fizycznej. Decyzją p. Dyrektora zaplecze przeniesiono do innego pomieszczenia i w ten sposób biblioteka uzyskała miejsce na wypożyczalnię, która teraz zajmuje powierzchnię 10 m2. Wypożyczalnię połączono z dawnym pomieszczeniem biblioteki szkolnej o powierzchni 20 m2.Tutaj urządzono czytelnię z wydzielonym miejscem na stanowiska komputerowe. Pomalowano pomieszczenia, wymieniono okna, odnowiono półki. Biorąc pod uwagę warunki lokalowe oraz obowiązujące normy, postanowiono zapewnić właściwe funkcjonowanie wypożyczalni i czytelni. Zmieniono ustawienie mebli bibliotecznych tak, aby zachować normy, utrzymać higienę pracy i stworzyć komfort przebywania w niej. Wzbogacono pomieszczenia biblioteczne w zieleń, przygotowano i zamieszczono nowe napisy informacyjne.
W wypożyczalni odsunięto regały od okna, przez co uzyskano więcej światła dziennego. Trzynaście regałów: cztery z literaturą obyczajową, trzy z literaturą przygodową, trzy z literaturą historyczną, jeden z poezją i dramatem, dwa z literaturą popularnonaukową ustawiono wzdłuż ścian. Uzyskano przez to wolny dostęp do półek. Środkowa część wypożyczalni została zatem pusta. Wolne miejsce pod oknem wykorzystano i postawiono tam dodatkowy stolik dla czytelnika. Przy wejściu do wypożyczalni ustawiono osiem skrzynek katalogowych. Katalogi wzbogacają warsztat informacyjny biblioteki. Do dyspozycji czytelników przy ewentualnej pomocy nauczyciela bibliotekarza dostępne są dwa katalogi:
  • Alfabetyczny - zawiera opisy katalogowe dokumentów uszeregowane w porządku alfabetycznym, według haseł, którymi są: nazwy osobowe (nazwisko autora, nazwy ciał zbiorowych), tytuły (w przypadku dzieł o nieznanym autorstwie).
  • Rzeczowy - zawiera opisy katalogowe uszeregowane w układzie zgodnym z przyjętą klasyfikacją treściową dokumentu.
oraz
Kartoteka (literacka) - źródło informacji dotyczące zawartości czasopism prenumerowanych przez bibliotekę (nie rejestruje się wszystkich tytułów, ale dokonuje selekcji pod kątem użytkownika).
Zbiory w bibliotece szkolnej zostały sklasyfikowane według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD).
W nowej czytelni również zmieniono wystrój. Meble biblioteczne ustawiono, podobnie jak w wypożyczalni, tak, aby zachować normy, utrzymać higienę pracy i stworzyć miłą, przyjazną atmosferę. Zmieniono nie tylko rozstawienie półek i sprzętu, ale także ustawienie na półkach. Luźniejsze rozmieszczenie księgozbioru podręcznego pozwoliło na wyeksponowanie nowości i zachętę do ich czytania.
Wydzielony w czytelni księgozbiór podręczny, jest źródłem informacji bezpośredniej
i zawiera podstawowe kompendia wiedzy takie, jak:
o encyklopedie ogólne (powszechne),
o encyklopedie specjalne (przedmiotowe),
o słowniki językowe,
o leksykony (słowniki rzeczowe),
o albumy malarstwa,
o albumy krajobrazowe,
o atlasy geograficzne,
o bajki i baśnie,
o podręczniki,
o literaturę o tematyce partyzanckiej.
  Księgozbiór podręczny zajmuje cztery regały ustawione wzdłuż ścian tak, aby nie zasłaniały światła dziennego. Uczeń ma wolny dostęp do wszystkich pozycji księgozbioru.
Przy wejściu do wypożyczalni, po lewej stronie ustawiono dwa regały z literaturą dla dzieci edukacji wczesnoszkolnej - są to bajki, baśnie oraz lektury dla uczniów klas 1-3. Najmłodsi mogą tu samodzielnie lub z pomocą nauczyciela bibliotekarza dokonywać wyboru, przeglądając książki bezpośrednio na półce. Natomiast po prawej stronie wejścia znajduje się regał z literaturą obejmującą twórczość literacką Patrona naszej szkoły - Partyzantów Oddziału Armii Krajowej „Wybranieccy” oraz czasopisma zawierające artykuły o Ich wojennej działalności. Utwory te biblioteka otrzymała w darze od samych twórców.
W tym miejscu znajduje się także wybór czasopism, między innymi tj.: Zwierzaki, Poznaj Świat, Świat Nauki, Młody Technik, Wiedza i Życie, Kumpel, Victor Junior i Victor Gimnazjalista, oraz czasopisma dla nauczycieli tj.: Nauczanie zintegrowane, Życie szkoły, Wychowawca, Chemia w szkole, Fizyka w szkole, i wiele innych poradników metodycznych i programów nauczania. Zbiór ten umieszczono w oddzielnym regale.
W czytelni wydzielono dziesięć indywidualnych miejsc do nauki.
Po lewej stronie, w miejscu dawnego „kącika komputerowego” w sierpniu 2006 roku, w ramach realizacji projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki: Multimedialne Centrum Edukacji i Informacji w Bibliotekach Szkolnych  współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego, biblioteka otrzymała cztery nowe komputery z monitorami oraz sieciowe urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka i kopiarka) wraz z edukacyjnym oprogramowaniem multimedialnym.
Tak więc, nasze marzenia z 2003 roku zaczęły spełniać się:)
 Szkolne Centrum Edukacji i Informacji posiada dostęp do Internetu. Monitorowany on jest przez program Cenzor, który blokuje dostęp do niebezpiecznych stron dla dzieci i młodzieży. Nowoczesne oprogramowanie oraz szybkość pracy komputerów sprawiły, że ze SCEiI zaczęło korzystać bardzo wielu uczniów. Starsi uczniowie wykorzystują Internet w celu wyszukiwania przeróżnych informacji potrzebnych np. do przygotowania projektów, napisania referatu, odrobienia pracy domowej itp. Natomiast uczniom klas młodszych nauczyciele bibliotekarze przygotowali adresy ciekawych stron edukacyjnych (np. WWW.kolorowestrony.pl). Dzieci bardzo chętnie z nich korzystają, a poprzez zabawę - uczą się.
Przy bibliotece działa grupa uczniów pragnąca brać czynny udział w życiu szkolnej biblioteki, a przez to i w życiu szkoły. Tworzą oni Aktyw biblioteczny (dawna nazwa), dziś „Koło Przyjaciół Biblioteki”. Uczniowie ci mają okazję poznać pracę biblioteki od nieco innej strony niż przeciętny użytkownik. Dzieci te bardzo chętnie dyżurują przy układaniu książek na półkach, są także łącznikami między poszczególnymi klasami, a biblioteką. Osoby, które częściej pomagają w codziennej pracy biblioteki, a z zajęciami z informatyki nie mają kłopotów i opanowały trudną sztukę obsługi komputerów, często służą swoją pomocą młodszym kolegom. Biblioteka to nie tylko wypożyczanie książek, ale też i ich konserwacja. Dyżurni zwracają baczną uwagę na stan książek i szybko "wychwytują" te, które wymagają podklejenia, czy obłożenia. Bardzo chętnie przygotowują i uczestniczą w uroczystościach szkolnych, w których bierze udział również biblioteka szkolna. Z entuzjazmem pomagają przy aktualizacjach Kalendarium literackiego, redagowaniu okolicznościowych gazetek, oraz pomagają przy Kiermaszach książki.
    W naszej szkolnej bibliotece pracują nauczyciele bibliotekarze: mgr Lidia Barwicka i mgr Edyta Linek. Z chwilą przejęcia biblioteki w 2006 r. przeprowadzono skontrum, w wyniku którego odpisano 1043 woluminy jako zaczytane lub zdezaktualizowane.
    Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły, absolwenci oraz społeczność wzdolska. Dla sprostania potrzebom wszystkich czytelników biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 700 – 1430
Poza zajęciami nauczyciela bibliotekarza, pracownicy biblioteki zapewniają zajęcia i opiekę uczniom oczekującym na autobus. Poza tym nauczyciel bibliotekarz przeprowadza zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej w klasach 4-6 SP i I-III PG oraz współpracuje z wychowawcami wszystkich klas przekazując informacje o stanie czytelnictwa w poszczególnych oddziałach. Nauczyciele bibliotekarze także przygotowują i przeprowadzają konkursy czytelnicze, uroczyste apele na temat czytelnictwa, organizują wyjazdy do kina na ciekawe projekcje filmowe. Uzupełnianie księgozbioru bibliotecznego głównie o lektury szkolne oraz fachową literaturę popularnonaukową dokonuje się w miarę możliwości finansowych szkoły. Gro materiałów bibliotecznych pozyskuje się nie tylko przez kupno, ale także dary.
   Księgozbiór biblioteki liczy obecnie 9531 woluminów (stan z grudnia 2011 r.) o łącznej wartości 17933,85 zł (nie licząc broszur i druków ulotnych, które sumowane są osobno i nie stanowią wartości trwałej). Biblioteka posiada również stale rosnący zbiór dydaktycznych programów multimedialnych.
  Sposób korzystania ze zbiorów, zachowania się w czytelni, czy korzystania z komputera określają opracowane przez bibliotekę i zatwierdzone przez Dyrekcję szkoły oraz wywieszone w odpowiednich miejscach Regulaminy. Ponadto uczniowie zaznajamiani są ze szkolną biblioteką i jej zbiorami w czasie zajęć przysposobienia bibliotecznego w klasie pierwszej – po przyjęciu ich w poczet czytelników, oraz na bieżąco w zależności od potrzeb, w trakcie rozmów mających na celu wdrażanie uczniów do samodzielnego poszukiwania potrzebnych pozycji i informacji.
Zapraszamy :)








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz