„DZIELMY FASCYNACJE NASZYCH DZIECI – DLA NAS, DOROSŁYCH, TO SZANSA, ŻEBY JESZCZE RAZ DOŚWIADCZYĆ, ŻE «ŚWIAT SIĘ CIĄGLE ZACZYNA».

DLA NICH, TO SZANSA SPOTKANIA NAS W ŚWIECIE TECHNIKI, W KTÓRYM NIE MUSZĄ BYĆ SAMOTNE”.

G. Leszczyński

SZKOLNA BIBLIOTEKA ZAPRASZA WSZYSTKICH UCZNIÓW - ZARÓWNO KLAS MŁODSZYCH, JAK I KLAS 4-8 DO WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK.
PAMIĘTAJCIE :) KSIĄŻKI CZEKAJĄ NA WAS :)

Z dziejów biblioteki

        Pierwszy zapis w Księdze Inwentarzowej Biblioteki przy Szkole Powszechnej we Wzdole pochodzi z dnia 27 marca 1949 r. i dotyczy książki Molnara F. – „Chłopcy z placu broni” wydanej w Warszawie w 1949 r. Natomiast najstarszą książką w bibliotece była książka A. Daudet pt. „Przygody Imci pana T…” wydana w Warszawie w 1922 r. Kolejne, to głównie utwory Kraszewskiego, Sienkiewicza, Orzeszkowej oraz Prusa.
Te i inne książki, zgromadzone w dwóch szafach stanowiły zalążek obecnej biblioteki, a było to w 1949 r. Zatem, w tym właśnie roku rozpoczęła działalność biblioteka w tutejszej szkole. Biblioteka szkolna obejmowała książki z następujących działów: pedagogicznego, dydaktycznego, literatury klasycznej, literatury polskiej. O zakupie podręczników, książek oraz prasy decydował m.in. kierownik szkoły oraz grono pedagogiczne. Później pewne zalecenia przedstawiały kuratoria szkolne.
  Pod koniec lat pięćdziesiątych biblioteka została przeniesiona do nowego miejsca, którym była salka o powierzchni 9m2. W niej znajdowała się wypożyczalnia i czytelnia razem. Utrudnione było wypożyczanie, jednak bibliotekarka  nauczycielka matematyki pani Helena Ledwójcik radziła sobie z tym problemem znakomicie. Do biblioteki jednocześnie miały wstęp najwyżej 3 osoby (więcej ze względu na brak miejsca nie mieściło się). Część księgozbioru była przekazana do biblioteczek klasopracowni. Były to między innymi zestawy podstawowej lektury, materiały źródłowe, słowniki. Pod koniec lat pięćdziesiątych księgozbiór liczył 1660 woluminów. W tym czasie pojawiło się kilka regałów na książki. W latach 1960 - 1965 przybyło 1240 książek. W 1970 roku księgozbiór powiększył się do 4554 pozycji. Lata 1970-1980 zaowocowały ilością 6310 woluminów. Jak wynika z liczb lata siedemdziesiąte to dobry czas dla naszej szkolnej biblioteki.
W związku z rozbudową szkoły i oddaniem do użytku w 1972 roku nowego budynku również biblioteka szkolna otrzymała nowe pomieszczenie. Położone było na pierwszym piętrze długiego, jasnego pawilonu. Przeniesiono tam cały majątek biblioteki. Powierzchnia nowego lokalu wynosiła 20m2. Ustawiono w nim 13 regałów, 8 czteroskrzydłowych skrzynek katalogowych, 4 stoliki i krzesła. Pomieszczenie spełniało głównie rolę wypożyczalni. Jednak znalazło się także trochę miejsca na „kącik czytelniczy”, w którym uczniowie korzystali z księgozbioru podręcznego. Taki stan bazy lokalowej trwał do roku szkolnego 2002/2003.
    W latach 1980-1990 biblioteka posiadała 7562 woluminów, zaś w latach 1990-2000 – 8812 pozycji. Najchudsze lata we wpływy książek do biblioteki to przedział 2000-2004. Księgozbiór zamknął się liczbą 8085 woluminów.
Biblioteka szkolna, w miarę finansowych możliwości, ulegała ciągłemu rozwojowi. Jak wynika z zestawień okres świetności przypada na lata 70-te i 80-te.
Wraz z upływem lat dokonywano również selekcji księgozbioru, wycofując książki zdezaktualizowane i zaczytane.

         Nauczyciele prowadzący bibliotekę od czasu jej powstania:

Kier. szkoły – Rokicki Aleksander         1949-1954
Obara Janina                                        1955-1958
Ledwójcik Helena                                 1959-1963
Pałysiewicz Wiesława                           1964-1972
Banach  Zofia                                       1973-1980
Kręcisz  Bogumiła                                1981-1985
Derela  Barbara                                  1986-1987
Strachowska  Teresa                           1987-1998
Witkowska   Ewa                                1998-2003      
Barwicka Lidia i Linek Edyta            2003 - obecnie

Jak wynika z zapisów w dziennikach biblioteki szkolnej oraz wywiadów przeprowadzonych z nauczycielami bibliotekarzami pracującymi w bibliotece w poprzednich latach, biblioteka pracowała zgodnie z przyjętym na dany rok szkolny Planem pracy. Zawsze aktywnie włączała się w pracę dydaktyczno - wychowawczą i kulturalne życie szkoły.
W październiku 2003 r. Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży w nagrodę za uzyskanie przez naszą szkołę tytułu „Szkoła z Klasą” zaprosiła nas do udziału w programie dotacyjnym „Równać Szanse 2003 – Szkoły Aktywne”. Celem przedsięwzięcia było wsparcie finansowe realizacji niestandardowych projektów edukacyjnych zgłoszonych przez szkołę.
Była to szansa dla naszej biblioteki. Nauczyciele bibliotekarze w odpowiedzi na tę propozycję opracowali i przedstawili projekt utworzenia w naszej szkole CENTRUM  INFORMACJI  MULTIMEDIALNEJ  przy szkolnej bibliotece. W założeniu CENTRUM miało służyć nie tylko potrzebom uczniów, ale także i lokalnego środowiska. Informację o utworzonym projekcie oraz wszystkie materiały dotyczące jego realizacji wysłano na adres: Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ul. Jasna 22  00–950 Warszawa. Kopię dokumentów przekazano      Dyrekcji Szkoły. Niestety, odpowiedzi nie uzyskano.
Tak, więc szansa na połączenie ze światem znikła. Jednak wkrótce, p. Dyrektor mgr Janusz Wojkowski wraz z nauczycielem informatyki – p. mgr Stanisławem Kisielem zgłosili naszą szkołę do konkursu na pracownię komputerową. Łączyło się to z potrzebą zaadaptowania dodatkowych pomieszczeń o określonej w regulaminie konkursu kubaturze. Zaistniała więc możliwość połączenia sali komputerowej z czytelnią i stworzenia małego Centrum komputerowego. Tym razem cel został osiągnięty. Nową pracownię komputerową usytuowano obok biblioteki. Dzięki temu w czytelni pojawiły się trzy stanowiska przygotowane pod komputery z podłączeniem do Internetu. Wkrótce w „kąciku multimedialnym” pojawiły się trzy komputery, telewizor i radiomagnetofon. Tak powstało małe Centrum komputerowe.
Posiadanie komputerów w znaczący sposób wpłynęło na pracę w szkolnej bibliotece oraz zmieniło jej specyfikę. Od tej pory biblioteka zaczęła dostarczać uczniom i nauczycielom sprawnych narzędzi wyszukiwania informacji, a stanowiska komputerowe służyły do:
  • samodzielnego wyszukiwania informacji z różnych źródeł wiedzy, gdy brak danych   w księgozbiorze ,
  • wydruku materiałów pozyskanych z Internetu,
  • korzystania z komunikacji za pośrednictwem sieci ( np. poczta elektroniczna),
  • skanowania potrzebnych materiałów,
  • korzystania poprzez sieć ze zbiorów innych bibliotek (zestawienia bibliograficzne),
  • stwarzania możliwości prowadzenia w bibliotece projektów z użyciem komputerów i Internetu (np. gazetki szkolnej „Pinezka”)
Centrum komputerowe oraz dostęp do Iternetu pozwoliło nauczycielom bibliotekarzom myśleć o budowaniu katalogu elektronicznego księgozbioru w programie MOL 2000+. Stworzyłoby to czytelnikowi możliwość szybkiego wyszukiwania informacji bibliograficznej w bibliotece, a dzięki dostępowi do Internetu - również wśród ogromnych zasobów edukacyjnych   w sieci bibliotek.
Te znaczące zmiany jakie dokonywały się w szkolnej bibliotece sprawiły, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zaczęli mieć nadzieję na utworzenie czytelni spełniającej rolę sali multimedialnej – Centrum multimedialnego z telewizorem, magnetowidem, magnetofonem, kilkoma stanowiskami komputerowymi oraz projektorem, który wyświetlałby na dużym ekranie wprowadzony program edukacyjny. Zdawali sobie sprawę z ogromu kosztów takiego przedsięwzięcia, lecz wierzyli, że w przyszłości może być ono realne, bowiem wszystko dla ucznia i z myślą o uczniu.
A to była i  jest przewodnia myśl naszej Dyrekcji oraz  misja naszej szkoły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz