„DZIELMY FASCYNACJE NASZYCH DZIECI – DLA NAS, DOROSŁYCH, TO SZANSA, ŻEBY JESZCZE RAZ DOŚWIADCZYĆ, ŻE «ŚWIAT SIĘ CIĄGLE ZACZYNA».

DLA NICH, TO SZANSA SPOTKANIA NAS W ŚWIECIE TECHNIKI, W KTÓRYM NIE MUSZĄ BYĆ SAMOTNE”.

G. Leszczyński

SZKOLNA BIBLIOTEKA ZAPRASZA WSZYSTKICH UCZNIÓW - ZARÓWNO KLAS MŁODSZYCH, JAK I KLAS 4-8 DO WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK.
PAMIĘTAJCIE :) KSIĄŻKI CZEKAJĄ NA WAS :)

Sprawozdanie

Sprawozdanie
z działalności biblioteki szkolnej
w roku szkolnym 2011/2012
    W ciągu całego roku szkolnego 2011/2012 prowadzano analizę czytelnictwa. Zestawienie roczne przedstawia się następująco:
    Ze zbiorów biblioteki szkolnej skorzystało 151 czytelników SP co stanowi 93,2 % uczniów kl. 1-6 oraz 105 czyt. gim., co stanowi 89,7% gimnazjalistów. Ilość wypożyczeń w tym okresie w SP wyniosła 839 (w ubiegłym roku 1706), w gim. 336 (w ub.r. 428). Śr. na jednego ucz. w SP 5,7(w ub.r. 9,8) (na czyt. 6), śr. na gim. 2,9(śr. na czyt.3,3 książki) Śr. na jednego ucz. w szkole 4,3(w ub.r. 7,1); a na czyt.4,6 książki.
 Wypożyczalnię odwiedziło 2415 czytelników (w ub.r. 3762). Z czytelni skorzystało 496 czyt.; ze zbiorów multimedialnych 54 osoby, zaś liczba korzystających z Internetu to 384 osoby.
  Z powyższego zestawienia wynika, że w tym roku szkolnym (w porównaniu do poprzedniego) wśród uczniów obu szkół nastąpił spadek zainteresowania czytelnictwem. Można stwierdzić, że zaistniała sytuacja jest identyczna ze stanem w roku szk. 2009/2010. Zauważono bardzo znaczny spadek czytelnictwa wśród uczniów edukacji wczesnoszkolnej.
      Lokata klas ze względu na ilość przeczytanych książek w SP kształtuje się następująco:
Edukacja wczesnoszkolna:
  1. kl. 2b    – 151 książek - w ubiegłym roku   na tym samym poziomie 502
  2. kl. 3 b   – 132     
  3. kl. 2 a     90    
  4. kl.3 a    -    89         
  5. kl. 1      -    53    - czytanie od czerwca II sem.
Blok 4-6
  1. kl. 6 a     – 93            
  2. kl. 5 a     – 92             
  3. kl. 4    -    61                   dla porów. w ubiegłym roku  na tym samym poziomie  203 „
  4. kl. 5b  -   40              
  5. kl. 6b     28              
Najlepsi czytelnicy w edu. wczesnoszkolnej. :
1.      Lisowski Artur      kl. 3a   -   44 książki
2.      Tusień Laura         kl. 3b   -   30    
3.      Mendak Kamil      kl.3b    -   27    
Najlepsi czytelnicy w kl. 4-6 :
1.      Lisowska Anna     kl.5a    -  30 książek
2.      Michta Norbert     kl.6a    -  22   
3.      Szafraniec Dawid kl.6a    -  19   
Lokata klas ze względu na ilość przeczytanych książek w gimnazjum kształtuje się następująco:
1.      kl. II a         82
2.      kl. I a      -    60
3.      kl. I b      -    57
4.      kl. II b    -     53
5.      kl. III b   -    44
6.      kl. III a   -    40
Najlepsi czytelnicy w kl. Gim.:
1.      Aniołek Anna         kl. I a           -  16 książek
2.      Harabin Anna         kl. II a          -  14  
3.      Szczałuba Milena   kl.III a           13   "
Na podstawie uzyskiwanych danych zarówno na koniec roku szkolnego, jak również co miesiąc) sporządzano za pomocą programu MO Excel wykresy stanu czytelnictwa. Systematycznie podawano je do wiadomości uczniów oraz nauczycieli (zwłaszcza jęz. polskiego i wychowawców).
Od 17 stycznia 2012 r. nasza biblioteka po raz trzeci czynnie włączyła się w obchody „Dni Bezpiecznego Internetu”. Szczegółowy program działań związanych z tym przedsięwzięciem został zamieszczony na stronie DBI pod hasłem ”Inicjatywy 2012”. Program był szczegółowo realizowany do końca maja 2012 r. Po jego zakończeniu po raz kolejny nasza szkoła uzyskała tytuł ”Szkoły bezpiecznego Internetu”. Zaświadczenia znajdują się w szkolnej bibliotece.W marcu biblioteka czynnie włączyła się w organizację Pierwszego Dnia Wiosny.
W ramach majowych obchodów Dni Książki biblioteka włączyła się w XI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Akcję tę przeprowadzono zwłaszcza wśród uczniów klasy pierwszej. W czerwcu biblioteka włączyła się także w obchody Dnia Dziecka i Dnia Szkoły bez Przemocy – „Kibicuję Fair play”.
W Dniu Dziecka w bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. Na uroczystość tę zaproszono pierwszoklasistów, którzy musieli wykazać się piękną techniką czytania i dużą wiedzą o książkach. Egzamin pierwszaki zdały rewelacyjnie, a buszujące wśród książek Molki nagrodziły je wieloma niespodziankami.
Kontynuowano redagowanie gazetki szkolnej „Nasza Pinezka”. Kolejne numery ukazywały się na stronach internetowych http://pinezka-wzdol.blogspot.com/ oraz http://juniormedia.pl/ .
W pracy pedagogicznej przeprowadzono szereg rozmów i pogadanek z uczniami poszczególnych klas na temat edukacji czytelniczo-medialnej oraz zdrowotnej. Odbywały się one  w ramach 81 doraźnych zastępstw, natomiast z przysposobienia czytelniczego przeprowadzono 30 lekcji bibliotecznych. W SCIiE nauczyciele bibliotekarze wyszukiwali oraz pomagali w wyszukiwaniu w Internecie uczniom i nauczycielom materiałów i informacji na wskazane tematy oraz drukowali i kserowali potrzebne dokumenty. Na bieżąco kontrolowali stanowiska komputerowe.
W ramach dwóch godzin z tzw. Karty Nauczyciela przez cały rok szkolny w godz. 7.30 – 8.00  w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” Lidia Barwicka prowadziła z uczniami klas 1, 2a, 2b zajęcia głośnego czytania dzieciom w młodszym wieku szkolnym - dzieci poznały przygody kota Atlasa z literkami alfabetu oraz baśnie, legendy podania ze Starego Kontynentu zamieszczone w zbiorze ”Bajki i baśnie Europy”.
Po przeprowadzeniu  czterech Kiermaszy Taniej Książki z Tuliszkowa pozyskano 9 egzemplarzy jako gratis – na kwotę 146 zł. Poza tym w minionym semestrze biblioteka wzbogaciła się o 21 innych książek. Wszystkie nabyte książki zostały opracowane technicznie i wpisane do Księgi Inwentarzowej naszej biblioteki.
    Biblioteka ściśle współpracuje z organizacjami szkolnymi takimi jak: SU SP i PGim., PCK, np.,”Góra grosza”, SU SK”Caritas”, LOP, Spółdzielnia Uczniowska, pedagogiem szkolnym. Wszystkim bardzo za tę miłą współpracę DZIĘKUJEMY.
     W roku szkol. 2010/2011 biblioteka szkolna oraz SCIiE pracowały zgodnie z przyjętym rocznym planem pracy.
Wnioski :
Pracować nad nowymi formami propagowania czytelnictwa, aby znów bardziej zachęcać uczniów – zwłaszcza uczniów edukacji wczesnoszkolnej - do spotkania z „czytaniem”. Rozszerzyć akcję „Cała Polska czyta dzieciom” – uczniowie klas 6 czytają pierwszakom.
W dalszym ciągu uświadamiać uczniom, że komputery w bibliotece mają służyć celom edukacyjnym.


Sprawozdanie z działalności biblioteki szkolnej
w roku szkolnym 2012/2013
    Biblioteka pracowała w oparciu o zatwierdzony roczny plan pracy. Zbiory biblioteczne oraz urządzenia multimedialne udostępniane były codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach pracy szkoły. W bibliotece przebywały grupy uczniów w czasie zajęć wolnych, w trakcie przerw, a także po skończonych lekcjach. W ramach działalności SCEiI na bieżąco kontrolowano stanowiska komputerowe, aktualizowano programy, drukowano i kserowano dokumenty, w miarę potrzeb służono pomocą  uczniom i nauczycielom. Przygotowywano materiały na stronę internetową szkoły.
W ciągu całego roku szkolnego prowadzono analizę czytelnictwa. Zestawienie roczne przedstawia się następująco:
Ze zbiorów biblioteki szkolnej skorzystało 121 czytelników SP,co stanowi 100% uczniów kl. 2 - 6 (bez ucz.kl.1, którzy czytelnikami są od 4 czerwca) oraz 104 czyt., co stanowi 92,8% gimnazjalistów. Ilość wypożyczeń w tym okresie w SP wynosi 995, w gimn.523. Średnia wypożyczeń na jednego ucz., oraz  czyt. w SP wynosi 8,6; śr. na gimn. 4,7(śr. na czyt. 4,9). Średnia na jednego ucz. w szkole 6,65, a na czyt.6,75 książki.Wypożyczalnię odwiedziło 2030 uczniów. Z czytelni skorzystało 301 ucz.
Należy stwierdzić, że stan czytelnictwa uległ nieznacznej poprawie.
            Lokata klas ze względu na ilość przeczytanych książek w SP kształtuje się następująco:
Edukacja wczesnoszkolna:
  1. kl. 3b      254 książki
  2. kl. 2       249   
  3. kl. 3a      120     
Klasy 4 - 6:
  1. kl. 4      - 126  
  2. kl. 5      - 105   
  3. kl. 6a    -   85  
  4. kl. 6b    -   53   
Najlepsi czytelnicy w edukacji wczesnoszkolnej. :
1.      Matla Patrycja    kl. 3b – 50    książek
2.      Kaczmarzyk Ola kl. 3b – 45        
3.      Bugajski Kacper kl. 2   -  43      
     
Najlepsi czytelnicy klas 4-6 :
1.      Lisowski  Artur      kl. 4    -  30  książek
2.      Lisowska Anna      kl. 6a  -  28     
3.      Materek Sebastian  kl. 5   -  16      

Lokata klas ze względu na ilość przeczytanych książek w gimnazjum:
  1. kl. I a      -  129
  2. kl. III a   -  111
  3. kl. II a    -    98
  4. kl. I b     -    85
  5. kl. II b    -   71
  6. kl. III b  -    37 
Najlepsi czytelnicy w gimnazjum :
  1. Harabin Anna kl. III a    -  34 książki
  2. Aniołek Anna kl. II a     -  32
  3. Słoka  Dominika  kl. I b i Szafraniec Sabina  kl. II b  - 22 
Na podstawie otrzymanych wyników opracowywano w programie MO Excel wykresy stanu czytelnictwa, które co miesiąc zamieszczano na gazetce ściennej.
Na zakończenie roku szkolnego najlepsi czytelnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.
W związku z pozyskaniem w tym roku szkolnym części księgozbioru z Biblioteki Publicznej we Wzdole, za zgodą Dyrekcji nasza szkolna biblioteka powiększyła grono czytelników o osoby ze środowiska lokalnego. Bardzo cieszy fakt, że grono czytelników stanowi grupa zróżnicowana wiekowo - od licealistów do emetytów. Na koniec roku szkolnego liczba ich wynosiła 37 osób. W gronie tym najlepszymi czytelniczkami zostali: Zofia Franczyk, Alicja Łapka, Teresa Strachowska-Sikora, Wikło Elżbieta z Leśnej i Matla Helena z Wiącki.
W ciągu minionego roku biblioteka obok obowiązków wynikających z jej bieżących zadań wykonała ogromną pracę, dokonała bowiem inwentaryzacji i opracowania w liczbie (6246 egz.) zbiorów pozyskanych z Biblioteki Publicznej we Wzdole oraz przeprowadziła Skontrum własnego księgozbioru. Wszystkie woluminy zostały opracowane elektronicznie w programie Microsoft Office Access.  Obecnie są wpisywane do Księgi Inwentarzowej.
W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” codziennie w godz.715-745 czytano z uczniami różne, wybrane przez nich książki.  Starano się robić wszystko, aby czytanie było fajną zabawą, a nie przymusem. I tak było. Dnia 4 czerwca biblioteka szkolna przyjęła w poczet czytelników uczniów klasy pierwszej. Uroczyste pasowanie na czytelnika odbyło się zgodnie z obowiązującą nową podstawą programową, czyli tuż po poznaniu przez pierwszaków całego alfabetu. Egzamin pierwszoklasiści zdawali przed Molkami, a ci sprawili im wiele miłych niespodzianek. Sprawdzian z czytelnictwa uczniowie klas pierwszych zdali rewelacyjnie i już pokazali, że będą wspaniałymi czytelnikami.Brawo:)
„Koło Przyjaciół Biblioteki” sukcesywnie aktualizowało gazetki na korytarzu szkolnym na I piętrze.
Przeprowadzono cztery Kiermasze Taniej Książki z Tuliszkowa i sześć z wyd. EGMONT. Pozyskano 22 egzemplarze jako gratis – na kwotę 282,50 zł. Wszystkie nabyte książki zostały opracowane technicznie i wpisane do Księgi Inwentarzowej naszej biblioteki.
Przez cały rok koordynowano akcje „Przeczytam wszystkich”, 3. edycję programu „WINIARY” pt. „Żyj smacznie i zdrowo”; wydawanie szkolnej gazetki „Nasza Pinezka”; aktywnie włączono się
w organizowaną przez SU całoroczną akcję zbierania makulatury.
Przeprowadzono 30 lekcji bibliotecznych.
Biblioteka ściśle współpracuje ze wszystkimi organizacjami działającymi na terenie szkoły.
Dyrekcji szkoły oraz wszystkim nauczycielom bardzo dziękujemy za zaangażowanie w rozwój czytelnictwa. 



Sprawozdanie z działalności biblioteki szkolnej
za I półrocze roku szkolnego 2013/2014

   Wraz z nowym rokiem szkolnym swe oblicze zmieniła także nasza biblioteka. Decyzją Dyrekcji szkoły teraz jest piękniejsza, bogatsza i już nie taka mała.
   W ramach modernizacji szkoły, które to przedsięwzięcie współfinansowane było przez Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn oraz Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013 i w bibliotece zaszły zmiany. Decyzją Dyrekcji szkoły biblioteka powiększyła swoją powierzchnię o przylegającą do niej salę, która do tej pory pełniła rolę pracowni informatycznej. Dzięki temu obecnie całkowita powierzchnia biblioteki wynosi 55 m2. Tworzą ją: przestronna czytelnia oraz wypożyczalnia. Zarówno w czytelni, jak i w wypożyczalni pomalowano ściany i sufity, odrestaurowano podłogi i położono panele. Zamontowano nowe meble i sprzęt, m.in. ladę biblioteczną, nowoczesne drewniane i metalowe regały, stoły i krzesła oraz biurka pod komputery. Wraz z modernizacją pomieszczeń przeprowadzono aktualizację księgozbioru biblioteki szkolnej. W jego wyniku sporządzono w programie MO Access łączny elektroniczny spis zbiorów: szkolnej biblioteki oraz książek pozyskanych z  Biblioteki Publicznej we Wzdole. Jego liczba wynosi 12783 egzemplarze.
   W I semestrze biblioteka pracowała zgodnie z opracowanym i zatwierdzonym  na bieżący rok szkolny Planem pracy.
    Ze zbiorów biblioteki szkolnej skorzystało 105 czytelników SP, co stanowi 98,1% uczniów kl. 2-6 oraz  98 czytelników, co stanowi  98% gimnazjalistów. Ilość wypożyczeń w tym okresie w SP wynosi 734, w gimnazjum 403. Śr. na jednego ucz. w SP 7,02(na czyt.7,08), śr. na gimnazjalistę 4,3(śr. na czyt. 4,32). Średnia na jednego ucznia w szkole 5,5, a na czyt.5,6 książki.
Inni czytelnicy w liczbie 74 osoby wypożyczyli 278 książek.
1.      Łapka Alicja – 27 książek
2.      Kołomańska Zofia i Mendak Ewa – 16 książek
3.      Franczyk Zofia – 14 książek.
 Wypożyczalnię odwiedziło 1262 czytelników. Z czytelni skorzystało 210 interesantów: uczniów, nauczycieli i innych czytelników.
            Lokata klas ze względu na ilość przeczytanych książek w SP kształtuje się następująco:
Edukacja wczesnoszkolna:
  1. kl. 2  – 346 książek
  2. kl. 3  – 130    
Blok naucz. kl. 4-6:
  1. kl. 4     101   
  2. kl. 5       80  
  3. kl. 6  -     77    
Najlepsi czytelnicy w edukacji wczesnoszkolnej :
1.      Durlej Dominik kl.2  - 35  książek
2.      Kołomański Bartosz  –30   
3.      Wikło Natalia, Jarosińska  Natalia kl.2 i Bugajski Kacper kl.3 – 28 „
Najlepsi czytelnicy w kl. 4-6 :
1.      Tusień Laura         kl. 5  -  13 książek
2.      Michta Tomasz     kl. 4 i Lisowski Artur kl.5  -  11   
3.      Krawczyk Patrycja kl. 6 –   8   

Lokata klas ze względu na ilość przeczytanych książek w gimnazjum kształtuje się następująco:
  1. kl. II a    85
  2. kl. III b  -  81
  3. kl. II b    - 72
  4. kl. I a     -  59
  5. kl. III a   - 58
  6. kl. I b    -  48
Najlepsi czytelnicy w gimnazjum :

  1. Słoka Dominika  kl.IIb –  43 książki
  2. Aniołek  Anna   kl. III a  i Lisowska Ania kl. Ia  -  18
  3. Ledwójcik  Natalia kl.IIa i Szafraniec Sabina kl.IIIb  - 13
     W minionym semestrze biblioteka przeprowadziła trzy duże kiermasze książki.
W czasie Kiermaszu Taniej Książki z Tuliszkowa sprzedano 84 egz. na łączną kwotę 607,20 zł. Za sprzedaż otrzymaliśmy gratisy w postaci książek na kwotę 72,90 zł. Wartość sprzedaży z drugiego kiermaszu Księgarni drugi tom z Radomia opiewała na kwotę 461,30 zł, a uzyskane gratisy, to 4 książki o łącznej wartości 48,40 zł. Trzeci kiermasz to „Książki z  Zielonego Wzgórza” . Odbywa się on cyklicznie, co miesiąc, i tu ze sprzedaży biblioteka otrzymuje gratis w postaci 10 % od wartości sprzedaży. Wszystkie pozyskane książki zostały opracowane technicznie i wpisane do Księgi Inwentarzowej.
Biblioteka jest koordynatorem projektu realizowanego przez Instytut Żywności i Żywienia pt.„Przyjazne żywienie i aktywność fizyczna”. W ramach podjętych działań na lekcjach doraźnych zastępstw przeprowadzono 9 zajęć wg scenariuszy znajdujących się w załączonym biuletynie. Rodzicom rozdano broszury promujące zdrowie, a w zakresie aktywności fizycznej nawiązano współpracę z nauczycielami wych.fiz.
Już czwarty rok kontynuujemy udział w projekcie edukacyjnym organizowanym przez firmę „WINIARY” pt. „Żyj smacznie i zdrowo”. Klasa  Ib aktywnie śledzi wydarzenia na stronie internetowej projektu oraz uczestniczy w konkursach organizowanych w ramach tego projektu. Od stycznia nasza biblioteka czynnie włączyła się w obchody „Dni Bezpiecznego Internetu”, który w 2014 r. obchodzić będziemy 11 lutego. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane będą pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. Wydarzenie to odbędzie się w Polsce po raz dziesiąty.
W odpowiedzi na zalecenie Dyrekcji szkoły dotyczące rozbudowy strony internetowej naszej szkoły biblioteka utworzyła własną stronę pod adresem bibliotekawzdol.blogspot.com  Za zgodą Dyrekcji szkoły administrator szkolnej strony WWW p. Stanisław Kisiel w zakładce BIBLIOTEKA zamieścił link z adresem internetowym, który łączy ze wspomnianą stroną. Serdecznie zapraszamy do  surfowania w zasobach naszej biblioteki. Ponieważ strona nadal jest w budowie, prosimy więc o zgłaszanie pomysłów, uwag, oczekiwań.
20 listopada z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia biblioteka zaprosiła uczniów klasy drugiej sp wraz z wychowawczynią na  spotkanie z Pluszowym Misiem, a 11 grudnia wędrująca po świecie Bajka zaprosiła do biblioteki uczniów klasy trzeciej wraz z wychowawczynią na spotkanie pt. „Bajkowy zawrót głowy”. Relacje i zdjęcia z tych spotkań (i nie tylko) można oglądać na stronie Biblioteki.
Przeprowadzono 12 lekcji bibliotecznych.
Biblioteka ściśle współpracuje ze wszystkimi organizacjami na terenie szkoły.
Wszystkim: dyrekcji, nauczycielom i pracownikom obsługi bardzo dziękujemy za współpracę i serdecznie zapraszamy do dalszej. Szczególne podziękowania kierujemy do wychowawczyni klasy 2 p.Teresy Lipiec, która od lat systematycznie i  niestrudzenie propaguje czytelnictwo wśród swoich uczniów. Za zaangażowanie dziękujemy także wychowawczyniom: klasy 4 - p. Zofii Franczyk oraz klasy 6 - p. Alicji Łapka.


Sprawozdanie z działalności biblioteki i SCEiI

w roku szkolnym 2013/14


W ciągu bieżącego roku szkolnego biblioteka pracowała zgodnie z przyjętym
i zatwierdzonym Rocznym planem pracy w godz. od 700 do 1430. Przez cały rok prowadzano analizę czytelnictwa. Zestawienie przedstawia się następująco:
Ze zbiorów biblioteki szkolnej skorzystało 135 czytelników sp, co stanowi 100% uczniów kl. 1- 6 oraz 101 czyt. gim., co również stanowi 100% gimnazjalistów. Bardzo cieszy fakt 100% czytelnictwa wśród uczniów obu szkół. Taka sytuacja zdarza się dość rzadko. Jest zatem swoistym sukcesem. Ilość wypożyczeń w tym okresie w sp wyniosła 1243 (w ubiegłym roku 734), w gimnazjum 627 (w ub. r. 403). Śr. na jednego ucz./ czyt. w SP 9,9 (w ub.r. 7,2) (na czyt. 7,8), śr. na gim./czyt. 6,2 (w ub.r. 4,3).  Śr. na jednego ucz./czyt. w 8,1 (w ub.r. 5,5; a na czyt.5,6 książki).
 Wypożyczalnię odwiedziło 2267 czytelników (w ub.r. 1762). Z czytelni skorzystało 427 interesantów: uczniów, nauczycieli i innych czytelników. Ze zbiorów multimedialnych 24 osoby, zaś liczba korzystających z Internetu to 133 osoby. Inni czytelnicy, w liczbie 87 osób - wypożyczyli 413 książek (w ub.r. 278 egz.)

1.      Kołomańska Zofia – 67  książek
2.      Łapka Alicja         – 35 książek i  Franczyk Zofia –   29   książek
3.      Harabin Anna        - 14   
Z powyższego zestawienia wynika, że w tym roku szkolnym (w porównaniu do poprzedniego) wśród uczniów obu szkół nastąpił znaczny wzrost zainteresowania książką. Fakt ten bardzo cieszy, a wielkie podziękowania kierujemy do nauczycieli wychowawców oraz nauczycieli jęz. polskiego.
      Lokata klas ze względu na ilość przeczytanych książek w sp kształtuje się następująco:
Edukacja wczesnoszkolna:
  1. kl. 2    – 582 książki - w ubiegłym roku   na tym samym poziomie 342
  2. kl. 3 b   – 226     
  3. kl. 1 od czerwca 46 książek, co zasługuje na dużą pochwałę. Uczniowie klasy pierwszej zapowiadają się na bardzo dobrych czytelników
 Klasy  4-6
Ze względu na ilość przeczytanych książek lokata kształtuje się następująco:
  1. kl. 4           151              
  2. kl. 5 i 6      119             
Jednak biorąc pod uwagę średnią na ucz./czyt. lokata ulega zmianie:
1.      kl. 5 – 6.3
2.      kl. 4 -  5.8
3.      kl. 6 – 5.2
Najlepsi czytelnicy w edukacji wczesnoszkolnej:

1.      Kołomańska Natalia      kl. 2   -   51 książek
2.      Bugajski Kacper            kl. 3  i   Durlej Dominik kl.2  -   48
3.      Jarosińska Natalia         kl.2   i Wikło Natalia  kl.2   -      46  

Najlepsi czytelnicy w kl. 4 - 6:
1.      Tusień Laura         kl.5    -  22 książki
2.      Lisowski Artur      kl.5    -  19   
3.      Michta Tomasz     kl.4 i Krawczyk Patrycja kl.6a   -  17   

Lokata klas ze względu na ilość przeczytanych książek w gimnazjum kształtuje się następująco:

Ilość przeczytanych książek                               śr. na ucz./czyt.

1.      kl. II a        121                                                            1. kl. IIb   –  7.3
2.      kl. II b     -    117                                                           2.      IIIa   - 7.2
3.      kl. III b    -    111                                                           3.      II a   -   6.1
4.      kl. III a    -    108                                                           4.      IIIb  i  Ia  - 5.8
5.      kl. I a       -     92                                                           5.       Ib   - 5.2
6.      kl. I b      -      78                                                           


Najlepsi czytelnicy w klasach gimnazjalnych:

1.      Słoka Dominika         kl. IIb            -  66 książek
2.      Aniołek  Anna           kl. III a           -  41 
3.      Lisowska Annna             Ia i Szafraniec Sabina   kl.III b    30  "

Na podstawie uzyskiwanych danych zarówno na koniec roku szkolnego, jak również w czasie comiesięcznych analiz sporządzano wykresy stanu czytelnictwa za pomocą programu MO Excel. Systematycznie podawano je do wiadomości uczniów oraz nauczycieli (zwłaszcza jęz. polskiego i wychowawców).
W ramach majowych obchodów Dni Książki biblioteka włączyła się w XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Akcję tę przeprowadzono zwłaszcza wśród uczniów klasy pierwszej. W czerwcu także biblioteka włączyła się w obchody Dnia Sportu Szkolnego.
22 maja w bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie pierwszaków na czytelnika szkolnej biblioteki. Na uroczystość zaproszono Gwiazdy (Panią Dyrektor, Panie Wychowawczynie, Panią Pedagog, uczennicę klasy Ia i ucznia klasy IIa gimnazjum), które czytały dzieciom fragmenty ulubionych książek z dzieciństwa. Pierwszoklasiści słuchali
z ogromnym zaciekawieniem oraz nagradzali Gwiazdy gromkimi brawami. Następnie przyszedł czas na egzamin, który uczniowie klasy pierwszej zdali celująco i zostali pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Buszujące wśród książek Molki – uczennice klasy Ia i IIb - nagrodziły dzieci wieloma niespodziankami.
W pracy pedagogicznej przeprowadzono szereg rozmów i pogadanek z uczniami poszczególnych klas na temat edukacji czytelniczo-medialnej oraz zdrowotnej, zwłaszcza prowadzonej wg scenariuszy realizowanego w naszej szkole projektu „Szkoła, przedszkole przyjazne żywieniu i aktywności fizycznej”. Odbywały się one  w ramach 81 doraźnych zastępstw, natomiast z przysposobienia czytelniczego przeprowadzono 30 lekcji bibliotecznych. W SCIiE nauczyciele bibliotekarze wyszukiwali oraz pomagali
w wyszukiwaniu w Internecie uczniom i nauczycielom materiałów i informacji na wskazane tematy oraz drukowali i kserowali potrzebne dokumenty. Na bieżąco kontrolowali stanowiska komputerowe.
W ramach tzw. dwóch godzin z Karty Nauczyciela przez cały rok szkolny w godz. 715 – 745  w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” odbywały się zajęcia głośnego czytania dzieciom w młodszym wieku szkolnym.
Po przeprowadzeniu dwóch dużych Kiermaszy Taniej Książki z Tuliszkowa, dwóch kiermaszy książki z wydawnictwa drugi tom z Radomia oraz 7 kiermaszy książek z Zielonego  Wzgórza,jako gratis, pozyskano 9 egzemplarzy książek – na kwotę 126 zł. Za zgodą Dyrekcji szkoły zostały one przeznaczone na nagrody na koniec roku szkolnego dla najlepszych czytelników.
Przez cały rok aktualizowana jest strona internetowa biblioteki.
Biblioteka ściśle współpracuje z organizacjami szkolnymi takimi jak: SU SP i PGim., SK PCK, SU SK „Caritas”, SK LOP, Spółdzielnią Uczniowską, pedagogiem szkolnym. 
Wszystkim: Dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym za tę miłą współpracę BARDZO DZIĘKUJEMY.


Sprawozdanie z działalności biblioteki szkolnej
w roku szkol. 2015/16
Biblioteka pracowała w oparciu o zatwierdzony Roczny plan pracy. Zbiory biblioteczne oraz SCEiI udostępniane były codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach pracy szkoły. W bibliotece przebywały grupy uczniów w czasie doraźnych zastępstw, wolnych zajęć, w trakcie przerw, a także po skończonych lekcjach. Nauczyciele bibliotekarze poprzez swoje działania zaspokajali potrzeby uczniów
i nauczycieli związane z realizacją programu dydaktyczno - wychowawczego szkoły,  rozwijali kompetencje czytelnicze uczniów poprzez kształtowanie ich preferencji i zainteresowań książką i czasopismem, przygotowywali do samodzielnego wyszukiwania informacji za pomocą warsztatu informatyczno-bibliograficznego oraz pracowali nad podnoszeniem kultury ogólnej. W ramach działalności SCEiI na bieżąco kontrolowali stanowiska komputerowe, aktualizowali programy. Niestety pozyskane
w 2005 r. w ramach EFS Kapitał Ludzki komputery nie spełniają już wymogów nowoczesnej technologii informatycznej. Trzy z pięciu w tym Administrator ze względu na uszkodzenie płyty głównej oraz dysku zostały wyłączone z użytkowania. W znacznym stopniu ograniczyło to możliwość sprawnego działania Centrum Informatycznego. To zaś bardzo niekorzystnie wpłynęło na wykorzystanie technologii informatycznej w pracy uczniów i nauczycieli.
W ciągu całego roku szkolnego prowadzono analizę czytelnictwa. Zestawienie roczne przedstawia się następująco:
Ze zbiorów biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2015/16 skorzystało 150 czytelników sp bez klas pierwszych (dopiero od 7 czerwca) i stanowi to 100 % uczniów kl. 2 – 6 oraz 72 gimnazjalistów, którzy także stanowią 100% czytelników.  Ilość wypożyczeń w tym okresie w sp wynosi 2607, w gimn. 520. Śr. na jednego ucz./czyt. w sp 14,5, zaś śr. na gimn. 7,2. Średnia na jednego ucz./czyt. w szkole 12,8 książki
i w stosunku do ubiegłego roku wzrosła ona o 21 %. Inni czytelnicy w liczbie 59 osób wypożyczyli 770 książek, co stanowi 13,1 książki na osobę. Na pochwałę zasługuje fakt, że wśród tej grupy czytelników znaczącą liczbę, bo ok. 56 % stanowią uczniowie klas pierwszych sp. Najlepsi wśród nich to:
1.       Badzińska Klaudia kl.1a – 109 książek
2.       Na wyróżnienie zasługują także :Sitarska Wiktoria, Więckowska Natalia i Jędrzejczyk Wiktoria
z kl.1a  oraz  Zaczkowska Wiktoria, Skiba Aleksandra, Wikło Bartosz i Kiljan Bartosz z kl.1b
Wśród dorosłych czytelników niezmiennie od lat najlepsi są:
1. Kołomańska Zofia – 46 książek
2. Łapka Alicja – 26 książek
3. Ledwó jcik Aneta – 13 książek
Wypożyczalnię odwiedziło 2705 osób. Z czytelni skorzystało 455 czytelników.
Lokata klas ze względu na ilość przeczytanych książek w sp kształtuje się następująco:
1.      kl. 2c – 659 książek;     śr.     36,6 książki na ucz.
2.      kl. 2a – 546                         26,0 
3.      kl. 3a – 378                  śr.     27,0  książki na ucz.
4.      kl. 2b  - 288                  śr.    16,0 książki na ucz.
5.      kl. 4 –   190                  śr.     9,1 książki na ucz.
6.      kl. 3b  – 161                 śr.    11,5  książki na ucz.
7.      kl. 5 -    175                  śr.     9,7 książki na ucz.
8.      kl. 6 -    140                  śr.     5,4 książki na ucz.
Najlepsi czytelnicy w klasach
Edukacja wczesnoszkolna                                                     Klasa 2c


Klasa 1
1.    Badzińska Klaudia    kl.1a - 109
Klasa 2a
1.      Tusień Milena – 85
2.      Jarosiński Damian – 56
3.      Klata Hanna i Mendak Zuzanna  - 46
Klasa 2b
1.      Krzciuk Zuzanna – 53
2.      Kołomańska Nikola – 48
3.      Lipka Zuzanna - 42

1.      Furmańczyk Aleksandra – 199
2.      Brzezińska Nikola – 101
3.      Bartkiewicz Gabriela - 50
Klasa 3a
1.      Badzińska Natalia – 104
2.      Michta Karolina – 52
3.      Dziędziela Mikołaj i Jaworska Oliwia - 34
Klasa 3b
1.      Ulikowska Magdalena – 30
2.      Pajdo Sara – 20
3.      Szmalec Kacper i Szmalec Mikołaj - 17


Klasy 4 – 6
1.      Bugajski Kacper  klasa 5 – 21
2.      Kołomańska Natalia, Durlej Dominik kl. 4 i Dziędziela Oliwia kl. 5 – 16
3.      Ślusarczyk Karolina kl. 6  12  oraz podziękowanie za powrót do czytania
Lokata klas ze względu na ilość przeczytanych książek w gimnazjum kształtuje się następująco:
1.      kl. II –     174          śr.     7,9 książki na ucz.
9.      kl. I -       149          śr.     7,5 książki na ucz.
2.      kl. III a – 101         śr.     6,3 książki na ucz.
3.      kl. III b – 96           śr.     6,9 książki na ucz.
Najlepsi czytelnicy w gimnazjum :
1.      Lisowska Anna kl. IIIa – 26
2.      Krawczyk Patrycja kl.II – 21
3.      Furmańczyk Angelika kl. II  i Tusień Laura kl. I  14
4.      Tusień Konrad kl. III a -11 za odkrycie, że fajnie jest czytać - Niziurskiego i nie tylko…
Na podstawie otrzymanych wyników opracowywano wykorzystując program MO Excel wykresy stanu czytelnictwa, które co miesiąc zamieszczano na gazetce ściennej i na szkolnym korytarzu.
Książkowe kiermasze to propagowanie czytania dobrej i taniej książki wśród społeczności szkolnej.
W minionym roku szkolnym w naszej szkolnej bibliotece przygotowano i przeprowadzono cztery kiermasze Taniej Książki z Tuliszkowa, cztery kiermasze książek wydawnictwa drugi tom z Radomia oraz osiem kiermaszy Książki z Zielonego Wzgórza z Kielc. Za przeprowadzone kiermasze biblioteka pozyskała gratisy w ilości 42 książki. Dwadzieścia z nich przeznaczono na nagrody dla najlepszych czytelników, które wręczono na zakończenie roku szkolnego. Pozostałe opracowano technicznie i wpisano do Księgi Inwentarzowej.
Wychodząc  naprzeciw jednemu z priorytetów wskazanych przez MEN w podstawowych kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa jakim jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w minionym roku szkolnym 2015/16, nasza szkolna biblioteka przystąpiła do realizacji rządowego programu Książki naszych marzeń oraz organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego Ogólnopolskiego Programu dla szkół Biblioteka przyjazna uczniowi VII edycja. Realizując założenia tych programów biblioteka kontynuowała prowadzone od lat różnorodne inicjatywy oraz podjęła szereg nowych działań, które zamieszczone są m.in. na stronie http://przyjazna-biblioteka.pl Przedsięwzięcia te mają na celu uświadomienie uczniom, że czytanie książek jest cool i, że modnie jest czytać. Od lat na drzwiach naszej biblioteki widnieje Dekalog MODY NA CZYTANIE i rok rocznie ma on wielu swoich zwolenników. I tak:
Od lat prowadzona jest akcja Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Czytające szkoły. W ramach Tygodnia Bibliotek wraz z członkami Klubu Przyjaciół Książki organizowany jest Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom oraz Narodowe Czytanie. W ramach tych działań odbywają się  takie kampanie jak: Mądra szkoła czyta dzieciom, Czytanie na dywanie, Poranki z książką – czytanie 20 minut dziennie codziennie; - wyłonienie Mistrza Czytelnictwa w każdej klasie - działania te mają miejsce w bibliotece codziennie
w godz. 715 – 800. Zgłoszenie czytelników szkolnej biblioteki do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym „Wielka Liga Czytelników” - organizowanym przez „Wielką Ligę” w Katowicach. W ramach zgłoszenia zapoznano uczniów z listą obowiązujących do przeczytania lektur, a następnie we współpracy
z wychowawcami edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycielami języka polskiego przeprowadzono szereg przygotowanych przez portal
http://wielka-liga.pl czytelniczych konkursów dla klas 2-3 i 4-6. Podsumowanie i rozdanie Dyplomów dla zwycięzców - Aktywnych Czytelników  odbyło się na szkolnym apelu. Przygotowanie we współpracy z Klubem Przyjaciół Książki - uczniami klasy 4 i III gim. wieczoru poezji pt. On Świętokrzyskiej Krainy jest Poetą – autorskie spotkanie z Mieczysławem Józefem Salą – poetą Ziemi Świętokrzyskiej. Okolicznościową prezentację oraz recytację wierszy przygotowali członkowie KPK. Z inicjatywy uczniów klasy 4 i 5 zorganizowano kilku akcji czytania młodszym uczniom przez starszych kolegów, a były to m.in.:„Starsi koledzy czytają młodszym”, klasa 4 czyta pierwszakom. W czasie doraźnych zastępstw nauczyciele bibliotekarze propagowali wśród gimnazjalistów Internetowe wycieczki literackie śladami ulubionych autorów, bohaterów lub motywów literackich – czytelnicze i poszukiwawcze zabawy w sieci lub Maraton czytelniczy – wspólne głośne czytanie lektur. Uwzględniając tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci zorganizowano cykl spotkań z Rodzicami: spotkanie z Rodzicami uczniów klas 2
i pogadanka nt. Rola i znaczenie czytania przez dzieci i dla dzieci; cykl spotkań w bibliotece oraz w klasach edukacji wczesnoszkolnej pt. Czytanie łączy pokolenia; 20 listopada 2015 r. – Wielkie czytanie dzieciom;
21 marca 2016 r. - Rodzice czytają dzieciom; Znajdź chwilę na książkę – rodzinne czytanie dzieciom; Rodzice wypożyczają i czytają książki przedszkolakom. Spotkania te są kontynuacją zapoczątkowanej przez
p. Dyrektor T. Rynkowską akcji Czytaj z Gwiazdami.
W ramach podnoszenia kompetencji czytelniczych uczniów realizowane są także projekty edukacyjne. Do tego celu wykorzystuje się księgozbiór biblioteki szkolnej, zwłaszcza 91 książek pozyskanych
z rządowego programu Książki naszych marzeń:
Klasy 1 – Pluszowy Miś – przyjaciel nie od dziś – głośno czytamy o przygodach znanych i lubianych Misiów np. Kubusia Puchatka. Projekt połączony z Międzynarodowym Dniem Pluszowego Misia.
Klasy 2 – Nasza szkolna mania – jedna strona do czytania – czytamy legendy polskie. Projekt związany
z poznawaniem historii Państwa Polskiego.
Klasy 3 - Bajkowy zawrót głowy – nasi bajkowi i baśniowi przyjaciele. Projekt związany ze Światowym Dniem Bajki.
Klasa 4 - Kochamy zwierzęta - Przyjaciół czworonogów zaproszono na czytelnicze spotkania
z przemiłym kudłatym psiakiem - Felkiem Parerasem i jego przygodami. Projekt połączony ze Światowym Dniem Zwierząt.
Klasa 5 - Wyprawa w fantastyczny świat marzeń - „Charlie i fabryka czekolady” - czytając odpowiadano na pytanie:- „Czy warto marzyć?”- Projekt połączony z Międzynarodowym Dniem Szczęścia.
Klasa 6 - Detektywi na tropie – bezpieczne zabawy z Internetem - poszukiwanie ulubionego autora lub bohatera literackiego. Projekt połączony z Dniem Pisarza.
Klasa IIIb gim. – Mistrz powieści historycznej - Henryk Sienkiewicz. Projekt związany z Rokiem Henryka Sienkiewicza. Biblioteka przygotowała i przeprowadziła konkurs o życiu i twórczości powieściopisarza oraz w ramach doraźnych zastępstw uczniowie czytali sienkiewiczowskie lektury – nawiązanie do akcji Marszałka województwa świętokrzyskiego - p. Adama Jarubasa Świętokrzyskie czyta Sienkiewicza.
Z prowadzonych w ramach rządowych programów działań nauczyciele bibliotekarze sporządzili
i przekazali w określonym czasie stosowne sprawozdania.
W ramach majowych obchodów Dni Książki biblioteka przyjęła w poczet czytelników uczniów klasy pierwszej. W tym roku szkolnym uroczyste pasowanie na czytelnika odbyło się 7 czerwca. Pierwszaków w czytelników zamieniała Królowa Książka i buszujące po bibliotece książkowe Molki – uczennice z kl. IIIb. Przygotowały one dla dzieci wiele zagadek i łamigłówek, z którymi pierwszaki poradziły sobie rewelacyjnie.
Działające w bibliotece Koło Przyjaciół Biblioteki sukcesywnie aktualizowało gazetki na korytarzu szkolnym na I piętrze oraz aktywnie włączało się w działania na rzecz czytelnika biblioteki szkolnej m.in.
w czasie organizowanych co roku Dni Książki przygotowanie i rozdawanie w czasie przerw i nie tylko sentencji, złotych myśli, aforyzmów o książce.
Biblioteka w ramach programu Szkoła promująca zdrowie jest koordynatorem działań prozdrowotnych. W tym roku szkolnym prowadzono szereg zajęć o tematyce prozdrowotnej. Przez cały rok biblioteka włączała się w akcję zbierania nakrętek oraz zużytych baterii.
Na stronie internetowej biblioteki http://bibliotekawzdol.blogspot.com/ w miarę możliwości zamieszczane są artykuły dotyczące ważnych wydarzeń z życia biblioteki, linki do ciekawych
i bezpiecznych stron WWW dotyczących zarówno akcji czytelniczych, jak również ciekawych portali edukacyjnych i promujących zdrowy tryb życia.
Zarządzeniem nr 5 – 2015/2016 z dnia 15.12.2015 r. Dyrektora Zespołu Szkól we Wzdole w sprawie skontrum w bibliotece szkolnej przeprowadzono we współpracy z powołaną komisją Skontrum. W jego wyniku sporządzono stosowny Raport.
W ramach nadzoru pedagogicznego na posiedzeniu Rady Pedagogicznej Dyrekcja Zespołu Szkół we Wzdole powołała zespół ewaluacyjny Zespół Promocji Czytelnictwa i zleciła przeprowadzenie ewaluacji wewnętrznej nt. Czytelnictwo uczniów, działania szkoływ zakresie rozwijania kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Na cyklicznych zebraniach zespołu ustalono cel główny i cele szczegółowe ewaluacji. Następnie prowadzono w tym zakresie badania tj. opracowywano stosowne kwestionariusze, ankiety, przeprowadzono obserwacje, dokonano analizy stanu czytelnictwa na przestrzeni lat oraz dokumentów biblioteki dotyczących zakresu zainteresowań czytelniczych uczniów. Po przeprowadzonych badaniach sporządzono Raport z ewaluacji wewnętrznej. Raport przedstawiono na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu. 01.07.2016 r.
W pracy pedagogicznej z zakresu informacji czytelniczo - medialnej z uczniami poszczególnych klas przeprowadzono 30 lekcji bibliotecznych.
W ramach dwóch godzin z § 42. Karty Nauczyciela przez cały rok szkolny dwa razy w tygodniu prowadzono zajęcia w Klubie Miłośników Książek. Celem zajęć było rozbudzanie i rozwijanie wśród dzieci
i młodzieży zainteresowań książką i czytaniem.
Pracę biblioteki szkolnej optymalnie dostosowano do planu zajęć szkolnych. Biblioteka czynna jest codziennie w godz. od 700 do 1430. Uczniowie, nauczyciele, niepedagogiczni pracownicy szkoły oraz społeczność wzdolska mają możliwość wypożyczania książek na okres przerw świątecznych, ferii zimowych i letnich.
Biblioteka ściśle współpracuje ze wszystkimi organizacjami działającymi na terenie szkoły.
Dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym bardzo dziękujemy za współpracę
i zaangażowanie w rozwój czytelnictwa. W tym roku szkolnym szczególne podziękowania kierujemy do wychowawczyni klasy 2c edukacji wczesnoszkolnej p. Teresy Belickiej za olbrzymi wkład w propagowanie czytelnictwa w naszej szkole, a szczególnie w  swojej klasie. Otóż osiemnastu uczniów tej klasy przeczytało  659 książek. Życzymy, aby nie ustawać w tym dziele. Podziękowania kierujemy także do p. M. Wikło - wych. kl. 2a i p. A. Strachowskiej - wych. kl. 3a.
Biblioteka ma nadzieję, że dzięki podejmowanym i prowadzonym inicjatywom udało się jej przekonać dzieci i młodzież, że Czytanie książek – to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. (Wisława Szymborska)




Sprawozdanie z działalności biblioteki szkolnej
za I półrocze roku szkolnego 2016/17
W I semestrze biblioteka pracowała zgodnie z opracowanym i zatwierdzonym  na bieżący rok szkolny Planem pracy.
Ze zbiorów biblioteki szkolnej skorzystało 163 czytelników sp, co stanowi 100% uczniów kl. 1 – 6 oraz 67 czytelników gimnazjum, co także stanowi 100%. Ilość wypożyczeń w tym okresie w sp wynosi 1818 i jest wyższa o 97% w stosunku do ubiegłego roku. W gimnazjum liczba wypożyczeń równa się 342 i wzrosła o 39%. Śr. na jednego ucz./czyt. w sp to 11,2; śr. na gim./czyt. 5,2. Łączna liczba wypożyczeń w ZS wynosi 2160 książek, a średnia na jednego ucznia/czytelnika w szkole 8,2.
Inni czytelnicy w liczbie 43 osób wypożyczyli 365 książek, co stanowi 8,5 egzemplarza na osobę. Liczba przeczytanych książek jest porównywalna do wyniku z ubiegłego roku, który wyniósł 347. Wśród dorosłych czytelników niezmiennie od lat na wyróżnienie zasługują:
1.  Łapka Alicja – 36 książek
2.  Kołomańska Zofia  – 27 książek
3.  Kołdziejczyk Małgorzata 11- książek
Wypożyczalnię odwiedziło 1905 czytelników. Z czytelni skorzystało 246 interesantów.
Z uwagi na duże różnice w liczebności poszczególnych klas, w tym roku szkolnym biblioteka dokonała klasyfikacji na podstawie średniej liczby wypożyczeń przypadającej na jednego ucznia. I tak, lokata klas w SP kształtuje się następująco:


Edukacja wczesnoszkolna:
1.             kl. 2 a  – 25,4  książki na ucz./czyt.
2.             kl. 3 c  – 14,2            
3.             kl. 3a   – 13,7            
4.             kl. 1     – 13,4            
  5.             kl. 3 b  – 10,3              
  6.             kl. 2b     7,9             

Klasy 4 - 6:
  1.             kl. 5       10,1  książki na ucz./czyt. 
  2.             kl. 4a       6,6  książki na ucz./czyt. 
  3.             kl. 4b       5,4  książki na ucz./czyt. 
  4.             kl. 6    -      3,7  książki na ucz./czyt.

Najlepsi czytelnicy w edukacji wczesnoszkolnej:
 Klasa 1: 
1.      Badzińska Anita – 29 książek 
2.     Nowak Julia       - 20     
3.       Łubek Judyta      - 16     
Klasa 2a:
1.      Badzińska Klaudia   110 książek
2.      Ziomek Agnieszka     56   książek
3.       Więckowska Natalia –  32 książki

Klasa 2b:
1.      Ledwójcik Maja, Adwent Maja, Zaczkowska Wiktoria  - 15 książek
Klasa 3a:
1.       Tusień Milena      -  36 książek
2.       Biskup Weronika – 28 książek
3.        Adwent Hanna     -  23 książki
Klasa 3b:
1.        Knecht Gabriela         – 24 książki
2.        Zaborowska Zuzanna – 21 książek
3.        Jędrzejczyk Otylia      – 17 książek
Klasa 3c:
1.             Furmańczyk Aleksandra – 71 książek
2.             Matla Gabriela                – 20 książek
3.             Kręcisz Maria                   -18 książek
Najlepsi czytelnicy w kl. 4-6:
Klasa 4a:
1.              Michta Karolina - 15 książek
Klas 4b:
1.  Ulikowska Magdalena – 15 książek
Klasa 5:
1.     Wikło Natalia, Durlej Dominik – 16 książek

   Lokata klas w gimnazjum kształtuje się następująco:
1.                  kl. III        -   6,6 książki na ucz./czyt.
2.                  kl. II         -   5,4 książki na ucz./czyt.
3.                  kl. I          -   3,6 książki na ucz./czyt.

Najlepsi czytelnicy w gimnazjum:
1.                  Anker Aleksandra  kl.II            24 książki
2.                  Sikora Marlena       kl.III         11 książek
3.                  Michta Magdalena i Gołębiowska Magdalena  kl. III – 10 książek

Pracowicie dla biblioteki rozpoczął się nowy rok szkolny. Już 18 sierpnia pojawiły się pierwsze egzemplarze darmowych podręczników. Od trzech lat biblioteka ewidencjonuje je i wypożycza uczniom w pierwszych dniach nauki. Do podręczników dochodzą materiały ćwiczeniowe, które nie podlegają ewidencjonowaniu, ale także należy je przyjąć, przeliczyć, dokonać selekcji i bezzwrotnie przekazać uczniom. Wszystkie te czynności przeprowadzane są natychmiast po dostarczeniu książek przez pocztę. Zapakowane, gotowe zestawy podręczników i ćwiczeń odbierają uczniowie poszczególnych klas.

Realizując Kierunek 1. polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/17 wyznaczony przez MEN, tj. -  Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów wśród dzieci i młodzieży biblioteka podjęła następujące działania:

1.    Koło Przyjaciół Biblioteki pod opieką nauczycieli bibliotekarzy przygotowało i wykonało na szkolnym korytarzu gazetki zachęcające dzieci i młodzież do czytania: CZYTAJMY RAZEM, POCZYTAJMY.

2.    Tradycyjnie, już od lat prowadzona jest akcja Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Czytające szkoły. W ramach tych działań odbywają się takie kampanie jak: Czytanie na dywanie, Poranki z książką – czytaj 20 minut dziennie codziennie; Nasza szkolna mania – jedna strona do czytania - działania te mają miejsce w bibliotece codziennie w godz. 715 – 800.

3.    W październiku, w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zorganizowano Tydzień Czytania Dzieciom. Z inicjatywy Koła Przyjaciół Biblioteki działającego w klasach 4a i 4b oraz dzięki współpracy z p. katechetką B. KRĘCISZ oraz  p. M. SZMALEC i J. CEDRO klasy: 4a i 4b odwiedziły dzieci z klas przedszkolnych: 0a i 0b. Czwartoklasiści, swym młodszym kolegom, pięknie czytali książkę pt. „Martynka na tropach jesieni”. Następnie wspólnie ją opowiadali oraz zachęcali przedszkolaków do dalszego czytania o przygodach Martynki. Spotkania odbyły się w ramach prowadzonego od lat cyklu Starsi koledzy czytają młodszym. 

4.    W październiku po raz drugi zgłoszono czytelników szkolnej biblioteki do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym „Wielka Liga Czytelników” - organizowanym przez „Wielką Ligę” w Katowicach. W grudniu odbył się I etap konkursu. Kolejne przewidziane są w II semestrze.

5.    Już drugi rok realizowane są projekty czytelnicze związane z pozyskanymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Książkami naszych marzeń. A są to m.in.: Klasy 1 – Pluszowy Miś – przyjaciel nie od dziś; Klasy 2 – Nasza szkolna mania – jedna strona do czytania – czytamy legendy polskie; Klasy 3 - Bajkowy zawrót głowy – nasi bajkowi i baśniowi przyjaciele; Klasa 4 - Kochamy zwierzęta z Felkiem Parerasem i jego przyjaciółmi. Klasa 5 - Wyprawa w fantastyczny świat marzeń - Charlie i fabryka czekolady; Klasa 6 - Detektywi na tropie – bezpieczne zabawy z Internetem.

6.    W październiku w ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza biblioteka przeprowadziła w kl. II gim. konkurs o życiu i twórczości powieściopisarza pn. Mistrz powieści historycznej - Henryk Sienkiewicz. Zwycięzcami zostali F. Jarosiński i P. Zieliński. Gratulujemy.

7.    28 października biblioteka przyjęła w poczet czytelników uczniów klasy pierwszej. W tym roku szkolnym uroczyste pasowanie na czytelnika odbyło się inaczej niż zwykle, bo na początku nauki, kiedy dzieci nie znają jeszcze alfabetu. Uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki z kl. I gim. przygotowały dla pierwszoklasistów wiele zagadek i łamigłówek. Oczywiście pierwszaki poradziły sobie z nimi rewelacyjnie. Udowodniły wszystkim, że mimo iż oficjalnie nie znają literek, to i tak potrafią czytać. Dowodem na to jest także duża liczba książek wypożyczonych przez tę klasę w ciągu I semestrze.

8.    Tegoroczny ŚWIATOWY DZIEŃ BAJKI odbył się pod hasłem Bajko, bajko, bajeczko… poczytaj z nami troszeczkę. 7 listopada biblioteka zaprosiła uczniów klasy 3a, 3b i 3c na Bajkowe czytanie i wiele innych atrakcji.

9.    Natomiast 25 listopada w ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA dzieci z klas: 2a i 2b, wraz ze swymi pluszowymi przyjaciółmi i wychowawczyniami wierszem, piosenką, zabawą, matematycznymi łamigłówkami oraz konkursem pięknego czytania uczciły 114. rocznicę urodzin pluszowego misia. Wychowawczyniom edukacji wczesnoszkolnej bardzo dziękujemy za poświęcony czas i miłą współpracę.

10.  Biblioteka szkolna już po raz kolejny na św. Andrzeja włączyła się w szkolne Zabawy Andrzejkowe organizowane przez SU. Koło Przyjaciół Biblioteki przygotowało Literackie wróżby andrzejkowe. Pomysł był bardzo prosty i cieszył się dużym zainteresowaniem wśród szkolnej społeczności. Każdy w czasie długiej przerwy mógł wylosować karteczkę z wróżbą - cytatem, który pochodził z literatury polskiej lub światowej. Z karteczki tej miał okazję dowiedzieć się, co go czeka w przyszłości. Wszystkie wróżby oraz przepowiednie na przyszły rok okazały się pomyślne, a wśród uczestników wywołały wiele radości.

11.  Samorząd Uczniowski zaprosił bibliotekę do mikołajkowego konkursu pod nazwą Siedem czapek Mikołaja. Zadanie polegało na odnalezieniu w czasie długiej przerwy siedmiu mikołajkowych czapek, które schowane były w zakamarkach szkolnych korytarzy. Wzorem ubiegłych lat w czapkach ukryta była instrukcja, co zrobić, aby otrzymać główną nagrodę. W tym roku, dzięki uprzejmości Pań opiekunek SU, do instrukcji biblioteka dołączyła niespodziankę - książkę Sempe Goscinny pt. Mikołajek. Każdy, kto znalazł czapkę, a w niej książkę mógł przeczytać szkolnej społeczności wybrany przez siebie fragment. Tego typu forma czytelnicza była dla uczniów zaskoczeniem, fajną zabawą i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Po przeczytaniu, szczęśliwy znalazca postępował zgodnie z dalszą instrukcją.

12.  W okresie przedświątecznym biblioteka prowadziła akcję pod nazwą „Podaruj książkę pod choinkę”. Głównym celem projektu była popularyzacja książki, jako prezentu na każdą okazję, także pod choinkę dla: np. koleżanki, kolegi, kogoś z rodziny, biblioteki i innych. Podsumowanie przedsięwzięcia miało miejsce na świątecznym apelu. Uczniowie, którzy podarowali swoją książkę bibliotece, otrzymali dyplomy i podziękowania. Biblioteka także, dla najlepszych czytelników, ufundowała prezenty pod choinkę – piękne, kolorowe i bardzo pouczające KSIĄŻKI.

13.  Zgodnie z zimowym kalendarzem biblioteka postanowiła wyszukać w swoich zbiorach KSIĄŻKI O ZIMIE i zaprosić wszystkich czytelników do spędzania ZIMY Z KSIĄŻKĄJ. Uczennice z  Koła Przyjaciół Biblioteki: Ola z kl. 2b i Amelka z kl. 4b przygotowały i wykonały z książek o zimie wspaniałą wystawę oraz zaprosiły do ich wypożyczania. Wkrótce okazało się, że wystawa świeci pustkami, a pomysł był bardzo trafiony.

14.  Aby zachęcić młodzież gimnazjalną do czytania przeprowadzono kilka zajęć z edukacji czytelniczej. I tak, w kl. I i II zajęcia nt. Czasopismo, czy to pismo na czasie? – głośne czytanie wybranych artykułów; w kl. III – Romeo i Julia, czy to bohaterowie mojego wieku? – głośne czytanie z podziałem na role fragmentów utworu.

15.  W czasie doraźnych zastępstw nauczyciele bibliotekarze propagowali wśród dzieci i młodzieży czytelnicze zabawy w sieci lub Maraton czytelniczy, czyli wspólne głośne czytanie lektur.

16.  W ciągu całego semestru biblioteka prowadziła kiermasze książki. W czasie Kiermaszu Taniej Książki z Tuliszkowa sprzedano 84 egz. na łączną kwotę 446,30 zł. Za sprzedaż otrzymaliśmy gratisy w postaci 7 książek. Wartość sprzedaży z drugiego kiermaszu Księgarni drugi tom z Radomia opiewała na kwotę 578,06 zł, a uzyskane gratisy, to 16 książek. Trzeci kiermasz to „Książki z  Zielonego Wzgórza”. Odbywa się on cyklicznie, tzn. co miesiąc, i tu biblioteka otrzymuje gratisy w postaci 10 % od wartości sprzedaży. Pozyskane książki zostały opracowane technicznie i wpisane do Księgi Inwentarzowej.

Biblioteka Zespołu Szkół we Wzdole Rządowym w ubiegłym roku szkolnym uczestniczyła
w Ogólnopolskim Konkursie Biblioteka Przyjazna Uczniowi organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie i dnia 20 października 2016 r. otrzymała Certyfikat BIBLIOTEKA PRZYJAZNA UCZNIOWI. Artykuł o tym wydarzeniu zamieszczono na łamach naszej lokalnej gazety Głos Bodzentyna.

Biblioteka w ramach programu Szkoła promująca zdrowie we współpracy ze SK PCK oraz SK LOP jest koordynatorem działań prozdrowotnych. W tym roku szkolnym już po raz siódmy uczniowie gimnazjum – tj. kl. I, biorą udział w projekcie edukacyjnym marki WINIARY pn. Żyj smacznie i zdrowo. Dnia 8 grudnia nasze szkoły: zarówno szkoła podstawowa, jak i gimnazjum za sprawne prowadzenie i rozwijanie działań promujących prawidłowe żywienie i aktywność fizyczną oraz skrupulatną realizację wszystkich wyznaczonych przez program KIK 34 zadań otrzymały, zarówno w pierwszym, jak i drugim roku trwania projektu, Certyfikaty „Szkoła  Przyjazna Żywieniu i Aktywności Fizycznej”. Nauczyciele bibliotekarze byli liderami tego programu. Wojewódzki Koordynator Projektu, specjalista wychowania fizycznego ŚCDN w Kielcach - p. Jolanta Sabat oraz Wizytator KO w Kielcach - p. Wiesław Stanisławiak złożyli specjalne podziękowanie dla Dyrektora Zespołu Szkół we Wzdole – p. J. WOJKOWSKIEGO za ogromne wsparcie i osobiste zaangażowanie w realizację tak ważnych  dla zdrowia dzieci i młodzieży przedsięwzięć.

Z zakresu informacji czytelniczo - medialnej z uczniami poszczególnych klas przeprowadzono 21 lekcji bibliotecznych.

Biblioteka ściśle współpracuje ze wszystkimi organizacjami działającymi na terenie szkoły.

Dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym bardzo dziękujemy za współpracę i zaangażowanie w rozwój czytelnictwa. W tym semestrze szczególne podziękowania kierujemy do wychowawczyni klasy 2a edukacji wczesnoszkolnej p. T. LIPIEC za owocne propagowanie czytelnictwa w naszej szkole. Dyrektor szkoły - p. T. RYNKOWSKIEJ oraz sekretarce - p. J. WOJKOWSKIEJ bardzo dziękujemy za wieloletnią opiekę nad naszymi książkowymi paczkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz