„DZIELMY FASCYNACJE NASZYCH DZIECI – DLA NAS, DOROSŁYCH, TO SZANSA, ŻEBY JESZCZE RAZ DOŚWIADCZYĆ, ŻE «ŚWIAT SIĘ CIĄGLE ZACZYNA».

DLA NICH, TO SZANSA SPOTKANIA NAS W ŚWIECIE TECHNIKI, W KTÓRYM NIE MUSZĄ BYĆ SAMOTNE”.

G. Leszczyński

SZKOLNA BIBLIOTEKA ZAPRASZA WSZYSTKICH UCZNIÓW - ZARÓWNO KLAS MŁODSZYCH, JAK I KLAS 4-8 DO WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK.
PAMIĘTAJCIE :) KSIĄŻKI CZEKAJĄ NA WAS :)

poniedziałek, 26 października 2020

Literacki przyjaciel dzieci

Wanda Chotomska to znana polska pisarka i poetka, autorka tysięcy utworów dla dzieci i młodzieży oraz laureatka Orderu Uśmiechu oraz Super Koziołka – Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego przyznawanej za całokształt twórczości. Chotomska jest najbardziej znana jako autorka kultowego programu dla dzieci „Jacek i Agatka”, a także utworów, takich jak „Tadek Niejadek” oraz „Dzieci pana Astronoma”. Wśród jej utworów znajdują się również książki „Pięciopsiaczki”, „Pies z ulicy Bałamutów”, „Kurczę blade” oraz „W kraju Patataju”.
Wanda Chotomska urodziła się 26 października 1929 roku w Warszawie. Jej ojciec prowadził jedno z największych przedsiębiorstw przewozowych w stolicy. Po wojnie ani z przedsiębiorstwa, ani z rodzinnego domu Chotomskich nic nie zostało, jednak rodzinny interes i niepochlebna opinia o jej ojcu prześladowały młodą pisarkę jeszcze przez wiele lat – zgłaszając się na studia, a później szukając pracy, nie przyznawała się do swojego pochodzenia, jednak i to na niewiele się zdało.
Po ukończeniu Wydziału Społeczno-Politycznego oraz wydziału Dziennikarskiego Akademii Nauk Politycznych w Warszawie, mając pod opieką maleńką córkę Ewę, Wanda Chotomska została bez pracy – wydało się, że jej ojciec był przedsiębiorcą, po czym wyrzucono ją z redakcji. Pomocną dłoń wyciągnął do pisarki Miron Białoszewski, który wynosił do niej listy z redakcji „Świata Młodych”, aby na nie odpisywała, a następnie potajemnie przynosił jej honoraria. Później wspólnie z Białoszewskim Wanda Chotomska pisała wiersze, lekkie reportaże, a nawet fraszki i teksty piosenek pod zbiorczym pseudonimem „Wanda Miron”.
Pierwszą publikacją Wandy Chotomskiej był wydany w 1958 roku zbiór wierszy „Tere fere”, wzbogacony ilustracjami Bohdana Butenki. Od tego czasu regularnie ukazywały się jej książki, bajki oraz wiersze dla dzieci, takie jak „Pięciopsiaczki”, „Wiersze pod psem”, „Dlaczego cielę ogonem miele”, „Przygody jeża spod miasta Zgierza” oraz „Czarna krowa w kropki bordo”.
W latach sześćdziesiątych Wanda Chotomska stworzyła pierwszą dobranockę emitowaną na antenie Telewizji Polskiej – „Jacka i Agatkę”, którą dzieci mogły oglądać przez dziesięć lat. Podczas odcinków, realizowanych według scenariusza Wandy Chotomskiej, prezentowano dzieciom również zwierzęta – pewnego dnia nikt nie zgłosił się po odbiór małego lwiątka z warszawskiego ogrodu zoologicznego, więc przez tydzień zwierzątkiem opiekowała się pisarka, w swoim mieszkaniu na Tamce.
Za swoją twórczość dla dzieci Wanda Chotomska została w 1969 roku odznaczona Orderem Uśmiechu, a wiele lat później została uhonorowana Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wanda Chotomska zmarła 2 sierpnia 2017 roku w Warszawie.

Sięgnijmy po jej uroczą powieść Pięciopsiaczki. 

SŁUCHOWISKO     klik

www.youtube.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz