„DZIELMY FASCYNACJE NASZYCH DZIECI – DLA NAS, DOROSŁYCH, TO SZANSA, ŻEBY JESZCZE RAZ DOŚWIADCZYĆ, ŻE «ŚWIAT SIĘ CIĄGLE ZACZYNA».

DLA NICH, TO SZANSA SPOTKANIA NAS W ŚWIECIE TECHNIKI, W KTÓRYM NIE MUSZĄ BYĆ SAMOTNE”.

G. Leszczyński

SZKOLNA BIBLIOTEKA ZAPRASZA WSZYSTKICH UCZNIÓW - ZARÓWNO KLAS MŁODSZYCH, JAK I KLAS 4-8 DO WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK.
PAMIĘTAJCIE :) KSIĄŻKI CZEKAJĄ NA WAS :)

piątek, 5 listopada 2021

NOC BIBLIOTEK 2021

    Nasza biblioteka, za zgodą Dyrekcji szkoły, wzięła udział w VII edycji ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek 2021”. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem "Czytanie wzmacnia". Niestety, ze względu na obowiązujący reżim sanitarny nie zorganizowano tego wydarzenia w realu. Pozostał zatem jedynie wirual. Biblioteka ma nadzieję, że w przyszłym roku uda się...

Z tego względu przez platformę e-dziennika wysłano do uczniów klas: 5a, 6a, 7a, 8a, 8c – razem 91 osób zaproszenie do udziału w wydarzeniu wraz ze stosownym linkami do dwóch atrakcji zaplanowanych przez Organizatorów, czyli gry online „Czytanie wzmacnia” oraz filmu "Operacja: Człowiek w czerni”.

Z zaproszenia skorzystało i film obejrzało 27 uczniów, natomiast w grze wzięło udział 11 uczniów. W poniedziałek na dwóch długich przerwach w czytelni biblioteki zebrały się dwie grupy: starsi i młodsi uczniowie, aby podzielić się swymi wrażeniami nt. obejrzanego filmu. Dyskusja była ciekawa i twórcza.

„Nocy Bibliotek” towarzyszyła także akcja „Podziel się książkami”. Zachęcała ona czytelników do przynoszenia do biblioteki przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek i dzielenia się nimi z innymi.

W ten typ działania włączyli się uczniowie: Zuzia L. z kl. 8b wraz ze swoją Mamą, która przyniosła do biblioteki 23 książki, większość z kanonu lektur. Igor Z. z kl. 5a wraz ze swoją Mamą przekazał 5 książek, Ala L. z kl. 0a wraz z Mamą Karoliną przekazała bajki i legendy w ilości 21 egzemplarzy, a wychowawczyni kl. 5a - p. Monika W. 34 nowości wydawnicze.

Obchody wydarzenia „Noc bibliotek 2021” rozpoczęliśmy 30 września 2021 Tygodniem Głośnego Czytania. W czasie jego trwania okazało się, że w naszej szkole jest wielu uczniów, którzy lubią czytać głośno, a technikę czytania opanowali znakomicie. I tak, np. w klasie 1b kilka uczennic, wspaniale zna wszystkie literki, a z czytaniem radzi sobie doskonale. Konkurs na najpiękniejsze czytanie w Dniu Głośnego Czytania wygrała Nikola K. Nikola przeczytała koleżankom i kolegom z klasy fragment wypożyczonej w tym dniu książki pt. "Opowiadania z Doliny Muminków". Głośnym czytaniem z odpowiednią interpretacją zachęciła wszystkich do dalszego poznawania przygód zabawnych Muminków.

Chętnych do głośnego czytania nie brakowało także wśród starszych czytelników. Na uwagę i pochwałę zasługują uczniowie klasy 8c - Angelika G. i Krzysztof J. W ramach realizacji projektu „Z dzieckiem w świat wartości” z wielkim entuzjazmem przeczytali swoim koleżankom i kolegom z klasy opowiadanie pt. "Genialny Pomyl" ze zbioru "Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach". Czytany głośno utwór poruszał ważny dla współczesnego młodego czytelnika problem, jakim jest MĄDROŚĆ i jej różne aspekty.

W klasach 4a i 4b głośno czytano „Legendy Świętokrzyskie”, a następnie zorganizowano konkurs na „Zakładkę do książki”.

„Czasopismo, czy to pismo na czasie?” pod takim hasłem nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili z uczniami klas 7a i 7b spotkania z czasopismem. W czasie spotkania z młodzieżą rozważano problem, czy w dobie wszechobecnego Internetu, tabletów, smart fonów, najróżniejszych telefonów nasza młodzież wie, co to jest czasopismo? Trzeba przyznać, że zarówno w klasie 7a, jak i 7b początek spotkań był trudny. Uśmiechy, powątpiewania, słowa krytyki świadczyły o niezbyt dużym zainteresowaniu tego typu zajęciami i tego typu czytelnictwem. Jednak po chwili dyskusji, gdy pierwsze lody zostały przełamane i pierwsi odważni sięgnęli po wybrany egzemplarz młodzieżowej prasy, okazało się, że każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Po kilku chwilach siódmoklasiści czytali sobie nawzajem, wymieniali się poglądami, odkrywali wiedzę, której nikt i nigdzie tak prosto nie tłumaczył,  nawet toczono „walkę” o wybrany egzemplarz czasopisma. Wszystko to działo się w atmosferze śmiechu i radości. Kilka osób zadeklarowało prenumeratę wybranego tytułu. Po tych spotkaniach nasze czasopisma znów ożyły. Teraz młodzież sięga po nie znacznie częściej. Komórki zostają w plecakach:) Biblioteka, i nie tylko, mówi: TAK TRZYMAĆ :)

Do 26 października nauczyciele bibliotekarze prowadzili z dziećmi i młodzieżą różnorodne zajęcia związane z „Nocą bibliotek 2021”. Były to m.in.: projekcje filmu „Operacja. Człowiek w czerni” z wykorzystaniem monitora multimedialnego, Sudoku oraz inne zagadki związane z głównymi bohaterami filmu, pomysły zaczerpnięte z „Półki z pomysłami”: np. „Biblioteka dla klimatu” – dziewczęta z klasy 8c zaplanowały podzielenie się swoimi ubraniami z PCK, czy „Witamina „N” w bibliotekach” –  korzystając z pięknej jesiennej pogody kilka uczennic czytało„Narnię” w plenerze, na placu szkolnym.

Po otrzymaniu materiałów promocyjnych, w bibliotece wykonano na sztalugach gazetkę promującą „Noc bibliotek 2021”, która spotkała się z przychylnymi recenzjami czytelników i towarzyszyła nam podczas miesięcznego świętowania „Nocy bibliotek 2021”.

    Zwieńczeniem wydarzeń był Dyplom, jako podziękowanie za zaangażowanie nasze szkolnej biblioteki - miejsca wzmacniającego moc literatury - w działania związane z ogólnopolską akcją "Noc Bibliotek 2021" .


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz