„DZIELMY FASCYNACJE NASZYCH DZIECI – DLA NAS, DOROSŁYCH, TO SZANSA, ŻEBY JESZCZE RAZ DOŚWIADCZYĆ, ŻE «ŚWIAT SIĘ CIĄGLE ZACZYNA».

DLA NICH, TO SZANSA SPOTKANIA NAS W ŚWIECIE TECHNIKI, W KTÓRYM NIE MUSZĄ BYĆ SAMOTNE”.

G. Leszczyński

SZKOLNA BIBLIOTEKA ZAPRASZA WSZYSTKICH UCZNIÓW - ZARÓWNO KLAS MŁODSZYCH, JAK I KLAS 4-8 DO WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK.
PAMIĘTAJCIE :) KSIĄŻKI CZEKAJĄ NA WAS :)

wtorek, 7 września 2021

Narodowe Czytanie 2021


   W sobotę, 4 września 2021 r. w całej Polsce czytano dramat Gabrieli Zapolskiej pt. Moralność pani Dulskiej. Wydarzenie odbyło się w  ramach dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania. Patronat honorowy, jak co roku, objęła para prezydencka - Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda.

Narodowe Czytanie organizowane jest od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku czytaliśmy Quo vadis Henryka Sienkiewicza,  w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, w 2019 nowele polskie, a w 2020 roku Balladyna Juliusza Słowackiego.

    W liście wystosowanym na tę okoliczność, Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że dramat Gabrieli Zapolskiej pt. Moralność pani Dulskiej to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. „Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

Warto także podkreślić, że Moralność pani Dulskiej na stałe weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

    W tegoroczne Narodowe Czytanie po raz kolejny włączyła się także nasza szkoła – Zespół Szkół we Wzdole Rządowym. W sobotę, 4 września w godzinach popołudniowych nauczyciele bibliotekarze: p. E. Linek i p. L. Barwicka na zaproszenie Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Bodzentynie oraz Miejsko – Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie uczestniczyli w uroczystym Narodowym Czytaniu zorganizowanym w salach nowej siedziby Centrum Kultury i Turystyki. Gospodarzami wydarzenia byli: Dyrektor M-G Biblioteki Publicznej w Bodzentynie p. W. Furmanek oraz  Dyrektor MGCKiT w Bodzentynie p. M. Sikorski.

Więcej     TUTAJ

   Znamienici goście, którzy wcielili się w bohaterów utworu, zrobili na słuchaczach ogromne wrażenie, rozbudzili ich wyobraźnię i "wciągnęli" w świat tragifarsy, często wywołując na twarzach publiczności gromki śmiech.

   W poniedziałek, tj. 6 września, biblioteka szkolna zorganizowała czytanie dramatu przez uczniów naszej szkoły. Nauczyciel bibliotekarz p. E. Linek wraz z uczniami klasy 8c w trakcie głośnego czytania utworu, przenieśli się w czasy rodziny Dulskich.


  Zarówno ubiegłoroczna, jak i obecna edycja dowiodły, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. 



 Foto.: http://bibliotekabodzentyn.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz