![]() |
https://sp.gdynia.pl |
A Wy jakie znacie książki lub filmy idealne na ten dzień?
„DZIELMY FASCYNACJE NASZYCH DZIECI – DLA NAS, DOROSŁYCH, TO SZANSA, ŻEBY JESZCZE RAZ DOŚWIADCZYĆ, ŻE «ŚWIAT SIĘ CIĄGLE ZACZYNA».
DLA NICH, TO SZANSA SPOTKANIA NAS W ŚWIECIE TECHNIKI, W KTÓRYM NIE MUSZĄ BYĆ SAMOTNE”.
G. Leszczyński
![]() |
https://bimkal.pl |
O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu szerszemu gronu użytkowników biblioteki, a zwłaszcza rodzicom. Lektura rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo. Głośne czytanie dzieciom przez rodziców buduje też między nimi silną więź emocjonalną. Szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer pochłaniają coraz więcej czasu, trzeba podkreślać znaczenie wspólnej lektury. Znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i przekazania kilku cennych uwag ich rodzicom jest Dzień Głośnego Czytania, obchodzony 29 września.
W TYM, I NIE TYLKO, DNIU
SZKOLNA BIBLIOTEKA
ZAPRASZA WSZYSTKICH
DO GŁOŚNEGO CZYTANIA
SOBIE LUB INNYM :)
I tak, w klasie 1b kilka uczennic, wspaniale zna wszystkie literki, a z czytaniem radzi sobie doskonale. Konkurs na najpiękniejsze czytanie w Dniu Głośnego Czytania wygrała Nikola K. Nikola przeczytała koleżankom i kolegom z klasy fragment wypożyczonej w tym dniu książki pt. "Opowiadania z Doliny Muminków". Głośnym czytaniem z odpowiednią interpretacją zachęciła wszystkich do dalszego poznawania przygód zabawnych Muminków. Dziękujemy:)
![]() |
https://calapolskaczytadzieciom.pl |
Każdy z nas może zrobić coś pożytecznego, aby uchronić Ziemię przed dalszą degradacją, wywołaną niszczeniem środowiska i zmianami klimatycznymi, a jej mieszkańców przed katastrofami i pandemiami.
Fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom przedstawia kilka propozycji książek dla dzieci o tematyce ekologicznej:
Nasza szkolna biblioteka z całego serca i z całą mocą włącza się w proekologiczną akcję Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.
W KAŻDYM
MIESIĄCU
SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW
DO CZYTANIA WYBRANEJ KSIĄŻKI.
Zastanówmy się, co zrobić proekologicznie, aby ochronić Ziemię?
Wspólnie porozmawiajmy,
jak każdy z nas może się przyczynić do zahamowania
grożącej nam katastrofy
ekologicznej?
Narodowe Czytanie organizowane jest od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku czytaliśmy Quo vadis Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, w 2019 nowele polskie, a w 2020 roku Balladyna Juliusza Słowackiego.
W liście wystosowanym na tę okoliczność, Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że dramat Gabrieli Zapolskiej pt. Moralność pani Dulskiej to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. „Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.
Warto także podkreślić, że Moralność pani Dulskiej na stałe weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
W poniedziałek, tj. 6 września, biblioteka szkolna zorganizowała czytanie dramatu przez uczniów naszej szkoły. Nauczyciel bibliotekarz p. E. Linek wraz z uczniami klasy 8c w trakcie głośnego czytania utworu, przenieśli się w czasy rodziny Dulskich.
Zarówno ubiegłoroczna, jak i obecna edycja dowiodły, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom.
Foto.: http://bibliotekabodzentyn.pl