![]() |
https://teatrcapitol.pl |
„Byłem w teatrze,
byłem w teatrze
i zapomniałem
o świecie całym.
Bo tam na scenie
wszystko bogatsze,
świat zza kurtyny
ma blask wspaniały”.
Czesław Janczarski
Są takie chwile, które pamięta się przez całe życie. Niewątpliwie jedną z nich może być pierwsza wizyta w teatrze. Magia tego wyjątkowego miejsca, jego szczególny nastrój powodują, że kontakt z czymś tak niezwykłym i tajemniczym pozostaje głębokim doświadczeniem estetycznym i emocjonalnym zapadającym w pamięć na długie lata. Teatr to zaczarowane miejsce, które wraz z odsłonięciem kurtyny odkrywa przed widzem swoje magiczne sekrety. Bez względu na wiek wciąga odbiorcę w fantastyczny świat, błyskawicznie uruchamia wyobraźnię, pozwalając tym samym, zwłaszcza najmłodszym, na odbycie niecodziennej podróży pełnej wrażeń, niezwykłych przygód i niezapomnianych emocji. Ani kino, ani spektakl telewizyjny, słuchowisko radiowe, nawet czytana bajka nie pozwalają na bycie z bohaterami tak blisko, niemalże na wyciągnięcie ręki, jak teatr.
Zatem już od najmłodszych lat warto rozszerzać formy kontaktu ze sztuką i nie ograniczać się tylko do wizyt w kinie. Warto umożliwiać dostęp do wyjątkowego wachlarza doznań, jaki niesie ze sobą odbiór sztuki teatralnej, przeżywanej na żywo, bez barier w postaci szklanego lub płóciennego ekranu.
Wprowadzenie młodego widza w świat teatru należy rozpocząć od mapy skojarzeń. Do najpopularniejszych z nich zapewne należeć będą: scena, publiczność, kurtyna, aktor, gra, budynek, widownia, bilety. Mapa skojarzeń umożliwia pozyskanie informacji na temat wiedzy wyjściowej odbiorcy. Należy zadbać o jej wzbogacanie i porządkowanie. Warto również pokusić się o definicję słowa „teatr”. Jest to niewątpliwie trudne zadanie. Okazuje się, że nie ma jednoznacznej definicji teatru. W tradycji europejskiej dominowała i uznawana była odpowiedź „Teatr to dziedzina sztuki polegająca na realizowaniu scenicznym utworów literackich, przeznaczonych na scenę, przez autorów lub adaptowanych przez reżysera” (Słownik języka polskiego). Z czasem podstawowe określenie rozszerzono do zdania definiującego teatr „jako sytuację, w której aktor gra postać przed widzem”, dodając do tego zastrzeżenie, że czynność grania ma miejsce w tym samym czasie i miejscu, co czynność obserwowania. W innym ujęciu teatru doszukamy się prostego określenia „teatr – sztuka tworzenia przedstawień” lub może bardziej skomplikowanego „teatr – instytucja, organizacja zajmująca się wystawianiem utworów scenicznych, także zespół aktorów, reżyserów, scenografów, muzyków, pracowników technicznych pracujących w tej instytucji”, a także „teatr – budynek, pomieszczenie przystosowane do wystawienia utworów scenicznych”. Bardzo to zawiłe. Ale można uprościć definicje teatru, ograniczając się tylko do dwóch podstawowych elementów. Bo tak naprawdę, żeby zaistniał teatr, niezbędne są tylko dwie rzeczy: scena i widownia. Po jednej stronie aktor – osoba, która coś przedstawia, po drugiej widz – osoba, która to coś ogląda. Żaden teatr nie może istnieć bez spotkania tych dwóch podmiotów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz