„DZIELMY FASCYNACJE NASZYCH DZIECI – DLA NAS, DOROSŁYCH, TO SZANSA, ŻEBY JESZCZE RAZ DOŚWIADCZYĆ, ŻE «ŚWIAT SIĘ CIĄGLE ZACZYNA».

DLA NICH, TO SZANSA SPOTKANIA NAS W ŚWIECIE TECHNIKI, W KTÓRYM NIE MUSZĄ BYĆ SAMOTNE”.

G. Leszczyński

SZKOLNA BIBLIOTEKA ZAPRASZA WSZYSTKICH UCZNIÓW - ZARÓWNO KLAS MŁODSZYCH, JAK I KLAS 4-8 DO WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK.
PAMIĘTAJCIE :) KSIĄŻKI CZEKAJĄ NA WAS :)

czwartek, 8 kwietnia 2021

"Dobrze widzi się tylko sercem"


  • Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.
  • Lecz oczy są ślepe. Szukać należy sercem.
  • Wśród ludzi jest się także samotnym.
  • Idąc prosto przed siebie, nie można zajść daleko.
  • A drogi prowadzą zawsze do ludzi.
  • Poznaje się tylko to, co się oswoi.
  • Decyzja oswojenia niesie w sobie ryzyko łez.
  • Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi. Tyle że nieliczni spośród nich jeszcze to pamiętają.
  •   Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół. 
  •  Mowa jest źródłem nieporozumień.

Czy znacie te cytaty?

Na pewno, TAK😉

Oczywiście, to Mały Książę wypowiedział te znamienne słowa.

6 kwietnia 1943 roku ukazała się powieść Mały Książę Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Niepozorna książeczka o drobnym jasnowłosym chłopcu z obcej planety i jego róży. Z lektury każdy zapamiętuje chociaż to jedno zdanie: „Najważniejsze jest dla oczu niewidoczne”. Ale o czym jeszcze jest Mały Książę? Czy jego sens zamyka się w przywołanej sentencji? Co próbuje przekazać nam Antoine de Saint-Exupéry historią o spotkaniu z małym przybyszem z małej planety? Spróbujmy znów wylądować na Saharze, jeszcze raz prześledzić rozgrywające się tam wydarzenia i ponownie odkryć ukryte w pustynnym piasku sensy. Co wyjątkowego może być w historii o małym przybyszu z maleńkiej planety? Historii, w której – tak naprawdę – niewiele się dzieje?

Zapewne to, że świat Małego Księcia lokuje się gdzieś na granicy realności i baśni, gdzie obok namacalnego konkretu znajdujemy tajemniczość i niezwykłość, a przy okazji wartości uniwersalne, dziecięcą wrażliwość i fantazję, bogactwo refleksji, nasycenie poezją i cały zestaw aforyzmów, które weszły do powszechnego użytku.

Książka, adresowana pierwotnie do dzieci, szybko zdobyła serca dorosłych czytelników na całym świecie. Ale to właśnie dziecięca wrażliwość jest tu najważniejsza, a jeszcze bardziej istotne wydaje się jej przetrwanie w świecie poważnych i dojrzałych ludzi.

Bez niej bowiem historia o róży, baranku zamkniętym w skrzyni, baobabach, wężach i lisie, który zamiast skradać się podstępnie, daje wykład o przyjaźni i pragnie, by go oswoić, może okazać się czystym absurdem.

Książkę napisał Antoine de Saint-Exupéry (1900–1944)

Pilot, pisarz, człowiek o szerokich horyzontach i rozległych zainteresowaniach, w którego biografii od dzieciństwa przeplatają się skłonności literackie i techniczne. Tworzył w materii i słowie, odwołując się do swojego życia i wartości uniwersalnych oraz spraw ostatecznych.
W wieku 44 lat przepadł bez śladu. Oczywiście w powietrzu. Pozostawił po sobie dorobek skromny, ale znaczący.

Mały Książę w pigułce

Kto: Mały Książę
Kogo spotyka: pilota
Gdzie: pustynia Sahara na planecie Ziemia
Jak długo: osiem dni
Kto opowiada: pilot
O czym: o przyjaźni, miłości i bliskości, zaufaniu, odpowiedzialności za drugą osobę, samotności, szczęściu, cierpieniu, marzeniach i dziecięcej fantazji

Zapraszamy do cudownej lektury😀

 

"MAŁY KSIĄŻĘ" - CZYTAJ   KLIK

"MAŁY KSIĄŻĘ" - POMYŚL  KLIK

 

 BIBLIOTEKA ŻYCZY

ABY NA ZAWSZE 

ZOSTAŁY W TOBIE  

WARTOŚCI,

KTÓRE PIELĘGNOWAŁ

MAŁY KSIĄŻĘ

💕

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz