„DZIELMY FASCYNACJE NASZYCH DZIECI – DLA NAS, DOROSŁYCH, TO SZANSA, ŻEBY JESZCZE RAZ DOŚWIADCZYĆ, ŻE «ŚWIAT SIĘ CIĄGLE ZACZYNA».

DLA NICH, TO SZANSA SPOTKANIA NAS W ŚWIECIE TECHNIKI, W KTÓRYM NIE MUSZĄ BYĆ SAMOTNE”.

G. Leszczyński

SZKOLNA BIBLIOTEKA ZAPRASZA WSZYSTKICH UCZNIÓW - ZARÓWNO KLAS MŁODSZYCH, JAK I KLAS 4-8 DO WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK.
PAMIĘTAJCIE :) KSIĄŻKI CZEKAJĄ NA WAS :)

czwartek, 15 kwietnia 2021

Czytanie rozwija...

…wyobraźnię, uczy myślenia logicznego, kształtuje empatię i kreatywność. To wszystko daje dziecku czytanie książek! Chociaż może się wydawać, że to rozrywka sprzed lat, to pedagodzy, nauczyciele i psycholodzy powtarzają: czytanie rozwija. Dlatego warto czytać dziecku.

https://www.tatento.pl
W czasie oglądania filmu wszystko wygląda pięknie, bohaterowie ciekawi, fabuła wciąga… Jednak odbieramy to wszystko wzrokiem, przyjmujemy czyiś pomysł. Ktoś wymyślił to, co oglądamy. Chwalimy reżysera lub scenarzystę za zdolności. Zapewne takie patrzenie na świat zdobyli dzięki czytaniu książek

Inaczej rzecz dzieje się z książką. Opis pięknej sceny może się ciągnąć nawet kilka stron. Gdy czytamy, musimy to wszystko sobie wyobrazić, zwłaszcza jeśli w książce nie ma rysunków. Taką pracę musi wykonać też umysł dziecka, gdy czyta i kiedy mu czytamy. Musi stworzyć w swojej głowie rysunek tego, co przeczytaliśmy. To ćwiczenie, które sprawi, że dziecko będzie umiało opisać to, co czuje i to powiedzieć.

Chociaż książki dla dzieci są zazwyczaj dostosowane do wieku, to dosyć szybko zauważamy, że czytanie dziecku wiąże się z pytaniami. Całą masą pytań. Kiedy się pojawią, należy na nie odpowiadać.

W czasie wspólnego czytania można porozmawiać o tym, jak sobie wyobrażamy to, co właśnie przeczytaliśmy. Czy coś się podobało, lub nie... Tematów pojawi się wiele. Można potem narysować to, co przeczytaliśmy. To świetne ćwiczenie umysłu – nie tylko dziecka, ale też dla rodzica.

Kiedy czytamy dziecku – wspieramy jego rozwój, a przy tym budujemy niesamowitą więź. Dzieci od pierwszych chwil powinny słyszeć, że się do nich mówi. Muszą słyszeć głos – jego melodię, intonację. To dzięki temu, co słyszą, same uczą się mówić, a potem czytać i pisać.

Czytanie jest czasem trudne. W końcu przez kilka-kilkanaście minut trzeba skupić się na opowieści z kart książki. Jednak jest to dobre ćwiczenie dla dziecka i dla rodzica. Jeśli dziecko zobaczy, że można usiedzieć w jednym miejscu przez więcej niż kilka minut, to będzie starało się naśladować takie zachowanie. Czytanie to dobre ćwiczenie na koncentrację. 

Małe sukcesy przy czytaniu bardzo mocno wzmacniają poczucie wartości dziecka. Często dzieci dostrzegają drobne niespójności w opowieściach lub chcą się dowiedzieć więcej. Potrzeba bardzo niewiele, żeby poczuły się ważne i docenione. 

Źródło: https://www.tatento.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz