„DZIELMY FASCYNACJE NASZYCH DZIECI – DLA NAS, DOROSŁYCH, TO SZANSA, ŻEBY JESZCZE RAZ DOŚWIADCZYĆ, ŻE «ŚWIAT SIĘ CIĄGLE ZACZYNA».

DLA NICH, TO SZANSA SPOTKANIA NAS W ŚWIECIE TECHNIKI, W KTÓRYM NIE MUSZĄ BYĆ SAMOTNE”.

G. Leszczyński

SZKOLNA BIBLIOTEKA ZAPRASZA WSZYSTKICH UCZNIÓW - ZARÓWNO KLAS MŁODSZYCH, JAK I KLAS 4-8 DO WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK.
PAMIĘTAJCIE :) KSIĄŻKI CZEKAJĄ NA WAS :)

poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Szanujmy wspomnienia...


Hanna Ożogowska – polska prozaiczka, a także poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej. Do dziś uchodzi za jedną z najpopularniejszych autorek utworów dla młodzieży. Urodziła się 20 lipca 1904 r. w Warszawie, natomiast zmarła 26 kwietnia 1995 również w tym mieście.
Studiowała w Wolnej Wszechnicy Polskiej – ukończyła tu Instytut Pedagogiki, a także Wydział Pedagogiczny. Do 1951 r. pracowała jako nauczycielka. Zaraz po wojnie była  dyrektorką Liceum Pedagogicznego dla Wychowawczyń Przedszkoli w Łodzi.
W latach 1952 – 1969 była redaktorem naczelnym „Płomyka”, a w latach 1972 – 1988 wiceprezesem Polskiej Sekcji IBBY.
Za swą bogatą twórczość uhonorowana została licznymi nagrodami: laureatka Złotego Krzyża Zasługi, Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Nagrody Miasta Warszawy oraz Orderu Uśmiechu przyznawanego przez dzieci.
Książki Ożogowskiej mówią o młodzieży i są przeznaczone dla młodzieży. Pisarce świetnie udawało się łączyć przygodową fabułę z treściami wychowawczymi. W jej powieściach nie brakuje moralizatorskich wzorców, wszakże ich bohaterowie po swych szalonych pomysłach zawsze odnajdują właściwą życiową drogę, podążając za wskazaniami dorosłych, przed którymi ostatecznie potrafią się ukorzyć. Dzięki temu wiele trudnych sytuacji udaje się sukcesywnie rozwikłać i załagodzić.
Hanna Ożogowska została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie 30 lipca 2006 r.
https://www.empik.com
https://www.empik.com

https://www.empik.com

https://www.youtube.com/watch?v=qfvcjznufE4
https://www.youtube.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz