„DZIELMY FASCYNACJE NASZYCH DZIECI – DLA NAS, DOROSŁYCH, TO SZANSA, ŻEBY JESZCZE RAZ DOŚWIADCZYĆ, ŻE «ŚWIAT SIĘ CIĄGLE ZACZYNA».

DLA NICH, TO SZANSA SPOTKANIA NAS W ŚWIECIE TECHNIKI, W KTÓRYM NIE MUSZĄ BYĆ SAMOTNE”.

G. Leszczyński

SZKOLNA BIBLIOTEKA ZAPRASZA WSZYSTKICH UCZNIÓW - ZARÓWNO KLAS MŁODSZYCH, JAK I KLAS 4-8 DO WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK.
PAMIĘTAJCIE :) KSIĄŻKI CZEKAJĄ NA WAS :)

czwartek, 30 kwietnia 2020

Majowe Święta

https://www.youtube.com/watch?v=QGGc4W1iUzM
https://www.youtube.com

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?





1 Maja

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.
Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.

2 Maja

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

3 Maja

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

Na majowy czas

Czy znasz dobrze historię? Zrób niespodziankę Nauczycielom historii i udowodnij, jak dużo wiesz :) A może zaskocz samego siebie :)

Quizy czekają na Ciebie ;)

Biblioteka zaprasza...

klik na obraz                                                                                                                                 
https://samequizy.pl/konstytucja-3-maja/
https://samequizy.pl


























Jak dobrze znasz Święto Flagi?

klik na obraz
https://samequizy.pl/jak-dobrze-znasz-swieto-flagi/
https://samequizy.pl

środa, 29 kwietnia 2020

Poetycka świadomość pokoleń Polaków

https://polska-poezja.pl/lista-wierszy
https://polska-poezja.pl
Celem projektu Polska-Poezja.pl jest przypomnienie wybitnych tekstów poetyckich, które wpłynęły na kształt polskiej kultury i świadomość kolejnych pokoleń Polaków. Na naszym portalu prezentujemy wiersze polskich poetów czytane przez najlepszych polskich aktorów. Recytacja i tekst to forma, która najlepiej pozwala poznać i doświadczyć piękna poezji.
Polska-poezja.pl to miejsce dla wszystkich, w szczególności dla osób, które cenią doznania artystyczne oraz kontakt z kulturą wysoką. To także strona przeznaczona dla nauczycieli i uczniów oraz tych, którzy dopiero poznają piękno rodzimej poezji, potrzebują pomocy w nauce do matury, przygotowują się do recytacji na konkurs, czy na lekcję.
Wierzymy, że przedstawione interpretacje w wykonaniu najlepszych polskich aktorów ułatwią odbiór nawet tych teksów, od których oddzielają nas wieki.
Obecnie w audiotece znajduje się ponad 270 wierszy. Systematycznie będą dodawane kolejne nagrania, by w ciągu najbliższych lat przynieść miłośnikom literatury i myśli ojczystej korpus najistotniejszych dzieł poezji polskiej oraz stworzyć pierwszą w Polsce pełną Audiotekę Polskiej Poezji.

Biblioteka serdecznie zachęca do subskrybowania  kanału - Polska poezja  w serwisie Youtube, aby żaden z nowo dodanych wierszy nie umknął  uwadze. Każde udostępnienie czy "lajk" pomaga rozwijać projekt!

Źródło: https://polska-poezja.pl

wtorek, 28 kwietnia 2020

Polskie Radio mówi #zostańwdomu...

Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. 
Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.



 klik na obrazek
https://www.polskieradio.pl/18/4474/
https://www.polskieradio.pl

poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Szanujmy wspomnienia...


Hanna Ożogowska – polska prozaiczka, a także poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej. Do dziś uchodzi za jedną z najpopularniejszych autorek utworów dla młodzieży. Urodziła się 20 lipca 1904 r. w Warszawie, natomiast zmarła 26 kwietnia 1995 również w tym mieście.
Studiowała w Wolnej Wszechnicy Polskiej – ukończyła tu Instytut Pedagogiki, a także Wydział Pedagogiczny. Do 1951 r. pracowała jako nauczycielka. Zaraz po wojnie była  dyrektorką Liceum Pedagogicznego dla Wychowawczyń Przedszkoli w Łodzi.
W latach 1952 – 1969 była redaktorem naczelnym „Płomyka”, a w latach 1972 – 1988 wiceprezesem Polskiej Sekcji IBBY.
Za swą bogatą twórczość uhonorowana została licznymi nagrodami: laureatka Złotego Krzyża Zasługi, Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Nagrody Miasta Warszawy oraz Orderu Uśmiechu przyznawanego przez dzieci.
Książki Ożogowskiej mówią o młodzieży i są przeznaczone dla młodzieży. Pisarce świetnie udawało się łączyć przygodową fabułę z treściami wychowawczymi. W jej powieściach nie brakuje moralizatorskich wzorców, wszakże ich bohaterowie po swych szalonych pomysłach zawsze odnajdują właściwą życiową drogę, podążając za wskazaniami dorosłych, przed którymi ostatecznie potrafią się ukorzyć. Dzięki temu wiele trudnych sytuacji udaje się sukcesywnie rozwikłać i załagodzić.
Hanna Ożogowska została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie 30 lipca 2006 r.
https://www.empik.com
https://www.empik.com

https://www.empik.com

https://www.youtube.com/watch?v=qfvcjznufE4
https://www.youtube.com

piątek, 24 kwietnia 2020

Korzystajmy do woli...

Czytajmy, czytajmy, czytajmy... Jeszcze nigdy i nigdzie w zasobach internetowych nie było dostępnych tylu darmowych fantastycznych  książek. Jeszce nigdy i nigdzie tyle różnorodnych wartościowych materiałów edukacyjnych nie było publikowanych on-line za darmo i bez logowania. Jeszcze nigdy i nigdzie tyle znamienitych portali nie wychodziło naprzeciw potrzebom wirtualnego czytelnika. Różnorodne, o ogólnopolskim zasięgu akcje typu: np. #zostańwdomu czynią wszystko, aby chronić i jednocześnie rozwijać człowieka.
Zatem, nie bądźmy bierni. Korzystajmy do woli... i  #zostańmywdomu :)

Oto przykład jednego z fantastycznych portali: chmura czytania

"Na chmury można patrzeć bez ograniczeń. Dajemy bezpłatny dostęp do książek na portalu Chmura Czytania.

Chmura Czytania daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników". 

klik na obraz 
http://chmuraczytania.kartalia.pl/
http://chmuraczytania.kartalia.pl/

Biblioteka życzy kolejnej fantastycznej przygody w chmurze :)

czwartek, 23 kwietnia 2020

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony będzie 23 kwietnia w przestrzeni internetowej. 

Moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją

https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/swiatowy-dzien-ksiazkiBardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych, pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez Facebooka #StayAtHome i #WorldBookDay.
http://www.pik.org.pl/komunikaty/813/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-2020
www.pik.org
https://panimonia.pl/2020/04/22/dzien-ksiazki-film-inspiracje-karty-pracy/
https://panimonia.pl



Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

  Źródło: http://lustrobiblioteki.pl

środa, 22 kwietnia 2020

Biblioteka, też chce ratować Ziemię...

Dziś biblioteka skorzystała z zaproszenia Ministerstwa Klimatu i udała się na wirtualne spotkanie z Ekspertami w dziedzinie Ekologii na Ziemi.
Jak się okazało, szkoły z całej Polski uczestniczyły w czacie z Panem Ministrem oraz w warsztatach proekologicznych on -line.

A Ty, czy zrobiłeś pierwszy krok dla Ziemi?
                                                                                                            Warsztaty on - line

A MOŻE DOŁĄCZYSZ DO MŁODZIEŻOWEJ RADY KLIMATYCZNEJ :)                                                                                                  
 Materiały z Konferencji dostępne na https://www.dzienziemiwmk.pl    

wtorek, 21 kwietnia 2020

Na ratunek Ziemi...zabierz głos...

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie

Przypominamy i serdecznie zapraszamy Państwa i Państwa Uczniów do udziału w warsztatach on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”, które odbędą się
22 kwietnia w godzinach 11:40-13:45.
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych. Wiodącym tematem tegorocznej 50. edycji tego święta będą działania na rzecz ochrony klimatu.
Warsztaty on-line będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl.
Za pośrednictwem specjalnego czatu każdy z uczniów i nauczycieli będzie mógł zadać pytanie ministrowi klimatu Michałowi Kurtyce oraz uczestniczyć w wykładach zaproszonych ekspertów: „Zrozumieć globalne ocieplenie - mechanizm i konsekwencje” (dr Mariusz Gogól) i „OZE. Skąd mamy prąd?” (dr Tomasz Rożek). Wydarzenie zakończą warsztaty filmowe z Szymonem Chałupką (vlog „Filmujemy!”).
Warsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” odbywają się w ramach projektu edukacyjnego Fundacji BOŚ „Postaw na Słonce”, a ich organizatorami są wspólnie Ministerstwo Klimatu, Bank Ochrony Środowiska i Fundacja BOŚ, przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Pan Andrzej Duda.
Jak wziąć udział w warsztatach? To niezwykle proste. Wystarczy z domowego komputera wejść 22 kwietnia o godz. 11:40 na stronę www.dzienziemiwmk.pl i postępować zgodnie z instrukcją. Interaktywny formularz poprosi Państwa o podstawowe informacje: imię, numer i nazwę szkoły, miejscowość. Po zarejestrowaniu staniecie się Państwo pełnoprawnymi uczestnikami warsztatów, będziecie mogli obejrzeć wykłady i wziąć udział w czacie, za pośrednictwem którego możecie także zadać pytania ministrowi klimatu i ekspertom. W warsztatach mogą wziąć udział wszyscy uczniowie i nauczyciele, przede wszystkim z klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.
Będziemy wdzięczni jeżeli zechcecie Państwo przekazać nasze zaproszenie i zachęcić do aktywnego udziału Państwa uczniów. W załączeniu więcej informacji na temat warsztatów.
Zapraszamy 22 kwietnia!
Z poważaniem,
Radosław Żuk
Prezes Fundacji BOŚ
Wiadomość wysłana przez:
Fundacja Banku Ochrony Środowiska
Żelazna 32, 00-832 Warszawa
515 114 639
postawnaslonce@fundacjabos.pl 

Biblioteka wie, 
że w naszej szkole wielu uczniów preferuje ekologię 
i występuje w obronie naszej planety Ziemi. 
Zaproszenie do dyskusji w kwestii obrony świata 
jest szansą na  czynienie dobra w tej sferze. 

ZAPRASZAMY :) 
MOŻE TWÓJ GŁOS 
URATUJE ZIEMIĘ <3

Rocznica urodzin Danuty Wawiłow


Danuta Wawiłow – polska poetka, tłumaczka literatury rosyjskiej i radzieckiej, prozaik, autorka utworów dla dzieci oraz słuchowisk radiowych. Przyszła na świat 14 kwietnia 1942 r. w Koźmodiemiansku (dzisiejsza Rosja). Zmarła natomiast 29 maja 1999 r. w Warszawie.
Danuta Wawiłow już od najmłodszych lat wiedziała, że chce pisać.

https://www.youtube.com/watch?v=79IuwQEk53A
https://www.youtube.com
Danuta Wawiłow była przede wszystkim pisarką literatury dziecięcej, ale pisała też wiersze i utwory prozą. Książki dla dzieci pisała wspólnie z mężem – Olegiem Usenko (baśnie poetyckie: „Bajka o królewiczu”, „Baśń o kalejdoskopach i babie”, „O stu królach Lulach”), a także z córką – Natalią Usenko (opowieść fantastyczna „Wierzbowa 13”). To właśnie zaraz po urodzeniu córki, zaczęła pisać wiersze dla dzieci. Debiut pisarki przypada na rok 1961, kiedy to na łamach dwutygodnika „Współczesność” ukazały się jej wiersze. Niedługo potem (1977 r.) wyszedł jej pierwszy tomik wierszy dla dzieci - „Rupaki”.
Pierwszymi czytelnikami jej wierszy i krótkich utworów prozatorskich były jej dzieci – córka Natalia i syn Kostek.

Wśród najbardziej znanych utworów Danuty Wawiłow znajdują się m. in.: „Rupaki”, „Wędrówka”, „Bajka o stu królach Lulach”, „Strasznie ważna rzecz”, „Trójkątna Karolina”, „Szybko”, a także książeczki wydane w serii „Poczytaj mi, mamo”, czyli m.in. „Ten dziwny Eryk”, „Chcę mieć przyjaciela” czy utwór Daktyle”.

https://www.youtube.com/watch?v=f3_KcDLW67A
https://www.youtube.com
Pisarka w swych utworach potrafiła świetnie oddać dziecięcy świat, głównie dlatego, że podchodziła do dzieci z dużym szacunkiem i poważnie traktowała ich problemy. Świetnie wychwytywała też uczucia i emocje, jakimi kierują się dzieci w swym postępowaniu. Jednocześnie darzyła dzieci dużą sympatią i ceniła ich poczucie humoru. Jej utwory poruszają problem odrzucenia, niekochania czy braku tolerancji. Książki Danuty Wawiłow wyrastały z życia i bacznej obserwacji rzeczywistości, w której pisarka zawsze dostrzegała coś cennego, godnego uwagi i nadającego się na opowieść.

Wiele jej książek weszło na stałe do kanonu literatury dziecięcej i wciąż jest wznawianych.