„DZIELMY FASCYNACJE NASZYCH DZIECI – DLA NAS, DOROSŁYCH, TO SZANSA, ŻEBY JESZCZE RAZ DOŚWIADCZYĆ, ŻE «ŚWIAT SIĘ CIĄGLE ZACZYNA».

DLA NICH, TO SZANSA SPOTKANIA NAS W ŚWIECIE TECHNIKI, W KTÓRYM NIE MUSZĄ BYĆ SAMOTNE”.

G. Leszczyński

SZKOLNA BIBLIOTEKA ZAPRASZA WSZYSTKICH UCZNIÓW - ZARÓWNO KLAS MŁODSZYCH, JAK I KLAS 4-8 DO WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK.
PAMIĘTAJCIE :) KSIĄŻKI CZEKAJĄ NA WAS :)

poniedziałek, 20 marca 2017

nowomowa, czy kultura języka

TVP Kielce
    To cudowne, że w dzisiejszym czasie, czasie „językowej bylejakości” są tacy niezwykli pasjonaci języka ojczystego, jak Pani mgr Lidia Pasich. To właśnie Pani Lidia jest pomysłodawczynią i od wielu, wielu lat niestrudzoną koordynatorką językowego projektu „Tydzień Kultury Języka”. Wykładowca w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego oraz nauczyciel konsultant Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, czyli nauczyciel nauczycieli, z wielkim powodzeniem zaraża miłością do słowa zarówno podobnych sobie pasjonatów ze świata nauki, jak i tych prostych, zwyczajnych ludzi, ale równie mocno kochających kulturę języka w różnych sytuacjach życiowych dnia codziennego.
Wszyscy, dla których inspiracją jest Pani Lidia pragną przekazać młodemu pokoleniu, pokoleniu tabletów, Internetu, skrótów i skrótowców, że kultura języka to przede wszystkim mówienie zgodnie z intencją, bez pośpiechu, dobieranie właściwych słów do odpowiednich sytuacji. To także język poprawny, elegancki i taki, który może być wzorem dla innych. Ważne jest, aby wyrażać swoje myśli i emocje w czysty i komunikatywny sposób, żeby sprawnie budować relacje z innymi oraz szanować ich potrzeby. W działaniach entuzjastów kultury języka chodzi także o podkreślenie tego, co jest ogromnie potrzebne zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym. Jest nim indywidualny kontakt z książką, wspólne czytanie i upowszechnianie tego czytania. To zaś w ogromnym stopniu wpływa na rozwój psychiczny i emocjonalny człowieka, wzbogaca jego wnętrze, wzmacnia więzi międzyludzkie, rozwija słownictwo, a w bohaterach książek pozwala poszukać moralnych wzorców.

  Nasza szkoła od lat popiera przedsięwzięcia Pani Lidii Pasich. Dlatego też, w dniach 1318.03.2017 r. po raz kolejny włączyliśmy się w obchody Tygodnia Kultury Języka. 
I tak, w szkolnej bibliotece: 
nauczyciele języka polskiego: p. Małgorzata Tusznio - Lech oraz p. Teresa Strachowska – Sikora zorganizowały i przeprowadziły szkolny konkurs recytatorski pt. „Wiersze Jana Gajzlera” –eliminacje do gminnego konkursu recytatorskiego oraz szkolny konkurs wiedzy o lekturach dal klas 4-6 pt. „Czy znamy szkolne lektury?”;
nauczyciele bibliotekarze we współpracy z p. Basią Kręcisz przeprowadzili II etap Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego pt. „Wielka Liga Czytelników” dla dwóch grup wiekowych:1-3 i 4-6 oraz międzyklasowy konkurs czytelniczy dla klas 1-3, 4-6 i I-III – eliminacje do gminnego konkursu pięknego czytania organizowanego przez Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Bodzentynie.
    Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania, nasze małe ziarenka dla kultury języka, zaowocują ze wzmożoną siłą, a razem z innymi staną się orężem w walce przeciw Nowomowie.


POMYŚL:) 
NOWOMOWA, CZY KULTURA JĘZYKA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz