„DZIELMY FASCYNACJE NASZYCH DZIECI – DLA NAS, DOROSŁYCH, TO SZANSA, ŻEBY JESZCZE RAZ DOŚWIADCZYĆ, ŻE «ŚWIAT SIĘ CIĄGLE ZACZYNA».

DLA NICH, TO SZANSA SPOTKANIA NAS W ŚWIECIE TECHNIKI, W KTÓRYM NIE MUSZĄ BYĆ SAMOTNE”.

G. Leszczyński

SZKOLNA BIBLIOTEKA ZAPRASZA WSZYSTKICH UCZNIÓW - ZARÓWNO KLAS MŁODSZYCH, JAK I KLAS 4-8 DO WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK.
PAMIĘTAJCIE :) KSIĄŻKI CZEKAJĄ NA WAS :)

czwartek, 20 października 2016

Biblioteka przyjazna uczniowi


     Biblioteka Zespołu Szkół we Wzdole Rządowym uczestniczyła w Ogólnopolskim Konkursie Biblioteka Przyjazna Uczniowi organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie i otrzymała Certyfikat  BIBLIOTEKA PRZYJAZNA UCZNIOWI
Głównym zamierzeniem tego projektu była i jest popularyzacja wśród uczniów czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych, a także zainteresowań literackich i artystycznych dzieci i młodzieży. W ramach konkursu nauczyciele bibliotekarze we współpracy z Kołem Przyjaciół Biblioteki, Samorządem Uczniowskim oraz Gronem Pedagogicznym naszej szkoły zrealizowali wiele przedsięwzięć i zadań przewidzianych Regulaminem konkursu. 
Działania obejmowały:
1. Przeprowadzenie na wszystkich poziomach nauczania ankiet na temat: Czy czytanie jest trendy? Na ich podstawie dokonano analizy  zainteresowań i preferencji czytelniczych uczniów.
2. Zorganizowanie spotkania z ciekawymi ludźmi – wieczór poetycki z Mieczysławem Józefem Salą – poetą Świętokrzyskiej Krainy.
3. Przeprowadzenie konkursów czytelniczych – Wielka Liga Czytelników; Henryk Sienkiewicz - Mistrz powieści historycznej; literackich – Reklama ulubionej książki;  plastycznych: Mój/moja ulubiony/a Pan/Pani z biblioteki oraz recytatorskich Mamo, Mamo co Ci dam, jeden wierszyk, który znam.
4. Realizacja na każdym poziomie nauczania projektów edukacyjnych, w których wykorzystano książki pozyskane z rządowego programu
MEN - Książki naszych marzeń:
  • Klasa 1 – Pluszowy Miś – przyjaciel nie od dziś – głośno czytamy o przygodach znanych i lubianych Misiów. Projekt połączony z Międzynarodowym Dniem Pluszowego Misia.
  • Klasa 2 – Nasza szkolna mania – jedna strona do czytania – czytamy legendy polskie. Projekt związany z poznawaniem historii Państwa Polskiego – Święto Niepodległości;
  • Klasa 3 - Bajkowy zawrót głowy – nasi bajkowi przyjaciele. Projekt związany ze Światowym Dniem Bajki.
  • Klasa 4 - Kochamy zwierzęta - Przyjaciół czworonogów zaproszono na czytelnicze spotkania z przemiłym kudłatym psiakiem - Felkiem Parerasem i jego przygodami. Projekt połączony ze Światowym Dniem Zwierząt.
  • Klasa 5 - Wyprawa w fantastyczny świat marzeń - Charlie i fabryka czekolady - czytając odpowiadano na pytanie:- „Czy warto marzyć?”- Projekt połączony z Międzynarodowym Dniem Szczęścia.
  • Klasa 6 - Detektywi na tropie – bezpieczne zabawy z Internetem - poszukiwanie ulubionego autora lub bohatera literackiego. Projekt połączony z Dniem Pisarza.
5. Przygotowanie i przeprowadzenie dni wspólnego czytania pod nazwą Czytanie łączy pokolenia - Wielkie czytanie dzieciom; - Rodzice czytają dzieciom; - Z dzieckiem znajdź chwilę na książkę; - Starsi koledzy czytają młodszym.
6. Przeprowadzenie pogadanek na temat pozytywnego wpływu czytania na rozwój intelektualny i poznawczy ucznia.
7. Zorganizowanie zajęć doskonalących umiejętności korzystania z różnych tekstów kultury oraz warsztatu informacyjnego biblioteki szkolnej.
8.  Wspieranie ucznia zdolnego oraz mającego trudności w nauce.
9.      Nawiązanie współpracy z innymi bibliotekami oraz lokalnym środowiskiem.
10.  Udział nauczyciela bibliotekarza w e-learningu - kursie doskonalącym.
Wszystkie działania zostały opisane w zbiorczym sprawozdaniu przesłanym do Studium Prawa Europejskiego oraz udokumentowane zdjęciami i filmami.
Udział w ogólnopolskim konkursie Biblioteka przyjazna uczniowi jeszcze bardziej uatrakcyjnił pracę biblioteki z uczniem. Podejmowane działania pokazały, że biblioteka to nie tylko pomieszczenie, ale przede wszystkim tworzący ją czytelnicy. Czytelnicy, którzy znają różnorodne możliwości wykorzystania bibliotecznej oferty – jej zbiorów, dostępu do Internetu, warunków do pracy intelektualnej i twórczego wykorzystywania swoich zdolności i umiejętności. Uczniowie angażując się do udziału w różnych zadaniach konkursowych zmienili i nadal zmieniają swoje nastawienie do książek i czytania. Nie postrzegają już książki jako nudnej lektury, czy szkolnego podręcznika, ale dostrzegają w niej źródło nowych przeżyć, dobrej zabawy, inspirację do udziału w konkursach, a także świetny sposób na nudę. Nauczyciele bibliotekarze wzbogacili swoją wiedzę dotyczącą wielu ważnych zagadnień związanych z pracą we współczesnej bibliotece.
Certyfikat  BIBLIOTEKA PRZYJAZNA UCZNIOWI jest dużym wyróżnieniem dla naszej szkolnej biblioteki. Stanowi także motywację do podejmowania kolejnych inicjatyw i wyzwań na rzecz rozwoju ucznia czytelnika.
Codzienni czytelnicy: Agniesia i Mariuszek z kl. 2a pochłonięci naukową lekturą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz